Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

Wyszukaj firmę
w e-Katalogu

Polecamy

 

10 Sierpnia 2016

Filar dźwiga kościół

Kiedy przypatrujemy się wnętrzom sakralnym to bardzo często spotykamy świątynie o rozległej przestrzeni wewnętrznej. W ośrodkach miejskich już w średniowieczu fundowano kościoły, których zadaniem było pomieszczenie dużej ilości wiernych, a także funkcja reprezentatywna. Kościół od dawna stawiał na zachwyt. Toteż zachwyt nie był pojmowany w znaczeniu próżności budowniczych, a ów przeżycie artystyczne miało skierować uwagę wiernego w stronę Pana Boga.
czytaj więcej
03 Czerwca 2016

Pompa ciepła NIBE-tanie i komfortowe ogrzewanie obiektów sakralnych

W większości parafii koszty ogrzewania kościoła i plebanii to jedna z największych pozycji z budżecie. W dzisiejszych czasach komfort cieplny podczas mszy czy katechezy jest bardzo ważny i pożądany, szczególnie w naszym chłodnym polskim klimacie. Jakie źródło ciepła jest najtańsze w użytkowaniu i jednocześnie najbardziej komfortowe przy ograniczonych zasobach ludzkich do obsługi kotłowni?
czytaj więcej
31 Maja 2016

Kolor zmienia wszystko

Fakt, że Bóg stworzył świat bardzo kolorowy jest czymś bardzo optymistycznym. Myślę, że ciężko byłoby nam się odnaleźć we wnętrzach, które nie posiadałyby koloru. Kolor wpływa na to jak widzimy i z jaką intensywnością nasz wzrok kierujemy ku konkretnym partiom. Bardzo dobrze rozumieli to Caravaggio czy Johannes Vermeer van Delft, którzy tworząc obraz przepajali go niematerialnym światłem, którego źródła widz ma się doszukać. Tak to już jest, że światło dzienne wpada w przestrzeń architektoniczną i zabudowuje całość wyrysowując znaczące szczegóły.
czytaj więcej
03 Kwietnia 2016

Kwiaty w dachu

Od wielu już lat, może tak około 15, dużą furorę wśród kwiatów, które podarowujemy z okazji różnych okoliczności robią pasożyty. Te pasożyty są niezwykle urokliwe, a jednocześnie bardzo trwałe. Przy odrobinie ogrodniczych zdolności potrafią kwitnąć wiele tygodni. Mowa tu oczywiście o storczyku. Co takiego wspólnego może mieć storczyk z dachem i jego konstrukcją.
czytaj więcej
24 Lutego 2016

Odkłamać średniowiecze

Nie wiedzieć czemu wielu możnowładcom zwłaszcza wieku XX zależało na zakłamaniu w odbiorze sztuki średniowiecza. Nie raz przyzwyczailiśmy się mówić do kogoś, kto naszym zdaniem reprezentuje staroświeckie poglądy, że są ze "średniowiecza". W bardzo popularny sposób rozumiemy średniowiecze jako czas zapóźniony, gdzie nic zasadniczo się nie działo. Jest to podstawowy błąd w naszej interpretacji, ponieważ okres średniowiecza jest jednym z najbardziej twórczych i pozwolił na osiągnięcie wielu sukcesów nie tylko w sztuce.
czytaj więcej
28 Czerwca 2015

Kościół przyjmuje „zielony” kolor - czas na odnawialne źródła energii

Po miesiącach oczekiwań papież Franciszek ogłosił swoją drugą encyklikę Laudato Si’: Poświęcona trosce o wspólny dom, zwaną potocznie „zieloną encykliką”. Encykliki to rodzaj dokumentów papieskich najwyższego szczebla, w których papież porusza najistotniejsze kwestie związane z wiarą we współczesnym świecie. W swoim 245-paragrafowym dokumencie Franciszek dotyka wielu kwestii, z którymi zmaga się planeta w dzisiejszych czasach: zmian klimatu, braku wody, utraty różnorodności biologicznej, hodowli zwierząt, genetycznie zmodyfikowanych organizmów czy odnawialnych źródeł energii.
czytaj więcej
23 Czerwca 2015

Zabezpieczenie obiektów sakralnych przed przestępczością

Kradzieże dzieł sztuki znajdujących się w obiektach sakralnych to w tej chwili jeden z większych problemów przestępczości skierowanej przeciwko zabytkom. Podsumowując ostatnie 15 lat, statystycznie można przyjąć, że ofiarą złodziei padło ponad 50% wszystkich kościołów i kaplic! Jakie są przyczyny tego procederu? Jakie podjąć działania, aby zakończyć grabieże? Co zrobić, żeby się ustrzec przed grabieżą? Przeczytaj artykuł.
czytaj więcej
07 Listopada 2014

Zagospodarowanie wody deszczowej - wyzwanie dla nowoczesnego budownictwa

Odpowiednie rozwiązanie zagadnienia zagospodarowania wody deszczowej stanowi obecnie bardzo istotne zadanie podczas realizacji inwestycji budowlanych. Tendencje, które obserwujemy, tj. intensywne zabudowywanie naturalnych powierzchni zielonych (i tym samym ich uszczelnianie), rosnące zagrożenie powodziowe, zakłócanie naturalnej gospodarki wodnej, a także odczuwalna zmiana klimatu wskazują na rosnącą wagę tego zagadnienia.
czytaj więcej
16 Lipca 2014

Współczesny świat kocha zabytki - rozmowa z dr Grażyną Stojak, podkarpackim wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Podstawowym działaniem w kierunku ochrony zabytków jest znalezienie najodpowiedniejszej funkcji dla obiektu zabytkowego. To właśnie dobrze dobrana funkcja powoduje determinację w rewitalizacji obiektów zabytkowych, w tym sakralnych i kościelnych. Jeżeli mamy dobrze określoną funkcję, to będziemy także zdeterminowani w poszukiwaniu rozwiązań konserwatorskich, finansowych i użytkowych.
czytaj więcej
04 Lipca 2014

Fermacell w obiektach sakralnych: bezpieczeństwo i estetyka

Ponieważ obiekty sakralne to miejsce spotkań wiernych, muszą one gwarantować niezawodność oraz bezpieczeństwo. Architektura wnętrz również ma niebagatelne znaczenie, szczególnie, że większość tych obiektów wpisana jest do rejestru zabytków. Jak więc zadbać o bezpieczeństwo, jednocześnie zachowując właściwą estetykę wnętrza? Odpowiedź na to pytania znalazła firma Fermacell, która specjalnie dla wymagających obiektów stworzyła płyty gipsowo–włóknowe, służące do suchej zabudowy (płyty zastępują m.in. nakładane na mokro tynki tradycyjne). Warto zauważyć, że ...
czytaj więcej
  1  2  3  4  5