Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

Wyszukaj firmę
w e-Katalogu

Polecamy

 

28 Czerwca 2015

Kościół przyjmuje „zielony” kolor - czas na odnawialne źródła energii

Po miesiącach oczekiwań papież Franciszek ogłosił swoją drugą encyklikę Laudato Si’: Poświęcona trosce o wspólny dom, zwaną potocznie „zieloną encykliką”. Encykliki to rodzaj dokumentów papieskich najwyższego szczebla, w których papież porusza najistotniejsze kwestie związane z wiarą we współczesnym świecie. W swoim 245-paragrafowym dokumencie Franciszek dotyka wielu kwestii, z którymi zmaga się planeta w dzisiejszych czasach: zmian klimatu, braku wody, utraty różnorodności biologicznej, hodowli zwierząt, genetycznie zmodyfikowanych organizmów czy odnawialnych źródeł energii.
czytaj więcej
23 Czerwca 2015

Zabezpieczenie obiektów sakralnych przed przestępczością

Kradzieże dzieł sztuki znajdujących się w obiektach sakralnych to w tej chwili jeden z większych problemów przestępczości skierowanej przeciwko zabytkom. Podsumowując ostatnie 15 lat, statystycznie można przyjąć, że ofiarą złodziei padło ponad 50% wszystkich kościołów i kaplic! Jakie są przyczyny tego procederu? Jakie podjąć działania, aby zakończyć grabieże? Co zrobić, żeby się ustrzec przed grabieżą? Przeczytaj artykuł.
czytaj więcej
07 Listopada 2014

Zagospodarowanie wody deszczowej - wyzwanie dla nowoczesnego budownictwa

Odpowiednie rozwiązanie zagadnienia zagospodarowania wody deszczowej stanowi obecnie bardzo istotne zadanie podczas realizacji inwestycji budowlanych. Tendencje, które obserwujemy, tj. intensywne zabudowywanie naturalnych powierzchni zielonych (i tym samym ich uszczelnianie), rosnące zagrożenie powodziowe, zakłócanie naturalnej gospodarki wodnej, a także odczuwalna zmiana klimatu wskazują na rosnącą wagę tego zagadnienia.
czytaj więcej
16 Lipca 2014

Współczesny świat kocha zabytki - rozmowa z dr Grażyną Stojak, podkarpackim wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Podstawowym działaniem w kierunku ochrony zabytków jest znalezienie najodpowiedniejszej funkcji dla obiektu zabytkowego. To właśnie dobrze dobrana funkcja powoduje determinację w rewitalizacji obiektów zabytkowych, w tym sakralnych i kościelnych. Jeżeli mamy dobrze określoną funkcję, to będziemy także zdeterminowani w poszukiwaniu rozwiązań konserwatorskich, finansowych i użytkowych.
czytaj więcej
04 Lipca 2014

Fermacell w obiektach sakralnych: bezpieczeństwo i estetyka

Ponieważ obiekty sakralne to miejsce spotkań wiernych, muszą one gwarantować niezawodność oraz bezpieczeństwo. Architektura wnętrz również ma niebagatelne znaczenie, szczególnie, że większość tych obiektów wpisana jest do rejestru zabytków. Jak więc zadbać o bezpieczeństwo, jednocześnie zachowując właściwą estetykę wnętrza? Odpowiedź na to pytania znalazła firma Fermacell, która specjalnie dla wymagających obiektów stworzyła płyty gipsowo–włóknowe, służące do suchej zabudowy (płyty zastępują m.in. nakładane na mokro tynki tradycyjne). Warto zauważyć, że ...
czytaj więcej
11 Lutego 2014

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przy budowie Zespołu Rekreacyjno-Wypoczynkowego w Kamieniu Śląskim

W dwóch dużych obiektach w Kamieniu Śląskim - w Zespole Turystyczno-Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym Caritas Diecezji Opolskiej Sebastianeum Silesiacum oraz w tamtejszym pałacu mieszczącym Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego - zrealizowano dwa projekty instalacji układu solarnego i pomp ciepła na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej i technologicznej.
czytaj więcej
03 Października 2013

Sztuka światła – witraż w polskiej architekturze sakralnej początku XX w.

Światło to ulotna i podlegająca nieustającym zmianom materia, która niemalże od początków chrześcijaństwa stanowi istotny punkt odniesienia dla rozwoju architektury sakralnej. Szczególne znaczenie przypisywano mu już w okresie średniowiecza, kiedy utożsamiane było z obecnością Boga we wnętrzu świątyni. Równocześnie, wraz z pojawieniem się w gotyku pierwszych dużych otworów okiennych, nowym elementem wystroju wnętrz sakralnych stały się witraże, które umożliwiły zupełnie nowe odczytanie roli koloru w kształtowaniu przestrzeni sakrum. Malowanie przy pomocy światła, prowadzenie wielostopniowych..
czytaj więcej
15 Lipca 2013

Perły wczesnogotyckiej architektury sakralnej

BAZYLIKA KATEDRALNA W SANDOMIERZU etap I W latach 2008-2011 Konserwacji poddano część wschodnią Bazyliki Katedralnej, czyli: Prezbiterium, Kaplicę Najświętszego Sakramentu oraz zakrystie Kanonicką, Wikariacką i Mansjonarską. Konserwacje prowadzono również w kaplicy Matki Bożej. Prace przeprowadził Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP Kraków oraz firma konserwatorska KAMEX Konserwacja Obiektów Zabytkowych z Krakowa. Projekt prowadzony był przez Parafię Katedralną Narodzenia NMP w Sandomierzu.
czytaj więcej
15 Lipca 2013

Nowoczesne, energooszczędne oświetlenie wnętrz obiektów sakralnych

Światło ma znaczący wpływ na funkcjonalność kościoła, jego odbiór przez wiernych i przez zwiedzających. Pełni funkcje użytkowe, ale również iluminacyjne, nakierowane na budowanie nastroju, eksponowanie światłem architektury i wystroju wnętrza, tworzenie swoistego przewodnika wzrokowego po ważniejszych jego elementach. Dla zachowania właściwych relacji między symboliką, liturgią i architekturą, należy poszukiwać takich rozwiązań, które dając pożądany efekt oświetleniowy nie będą nadmiernie ingerować w charakter wnętrz sakralnych.
czytaj więcej
22 Kwietnia 2013

Relacja z konferencji w Licheniu

23 wystawców, stu uczestników, profesjonalne wykłady i konkretne pytania. Kolejna, bo już 37 konferencja z cyklu Obiekty Sakralne zorganizowana przez firmę Operante, odbyła się 18 kwietnia w Licheniu. Potwierdziła, że zagadnienia renowacji, remontów, nowoczesnego i ekonomicznego wyposażenia obiektów sakralnych, wciąż są niezmiernie ważne - zarówno dla gospodarzy kościołów, domów modlitwy, zakonów- jak i dla przedsiębiorców specjalizujących się w ofertach kierowanych pod adresem duchownych.
czytaj więcej
  1  2  3  4  5