Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

Wyszukaj firmę
w e-Katalogu

Polecamy

 

15 Kwietnia 2013

Tynkowanego Pan Bóg strzeże

Obiekty sakralne są szczególnym typem budynków. Ich konstrukcja, kubatura oraz otaczające warunki sprawiają, iż budynki wymagają indywidualnego podejścia w doborze produktów wykończeniowych na elewację. Wśród tynków oferowanych przez firmę ATLAS, gospodarze parafii znajdą rozwiązania idealne dla ich inwestycji.
czytaj więcej
21 Marca 2013

Konserwacja kamienia w architekturze i rzeźbie sakralnej

Kamień – jeden z podstawowych i najstarszych materiałów mineralnych był chętnie stosowany w budownictwie i rzeźbie ze względu na trwałość, odporność i wytrzymałość oraz walory plastyczno-dekoracyjne. Stosowany od niepamiętnych czasów przechodził najrozmaitsze okresy rozwojowe – począwszy od schroniska pierwotnego człowieka, poprzez budowle obronne, dzieła sztuki inżynieryjnej jak mosty, akwedukty, kończąc na świątyniach, grobowcach i rzeźbach kameralnych.
czytaj więcej
19 Lutego 2013

Przestrzeń dobra, harmonii i pokoju – odbudowa zachodniej części południowego skrzydła klasztoru oo. Benedyktynów w Tyńcu

Oddalony o 12 km od zgiełku centrum Krakowa Tyniec, mimo że administracyjnie należy do miasta, jest miejscem, gdzie wydają się rządzić nieco odmienne od wielkomiejskich reguły. Niewielka miejscowość, w której zachowały się przykłady pięknej, tradycyjnej, drewnianej zabudowy, zrasta się w harmonijny sposób z naturą: łagodnymi wzgórzami, wapiennymi skałami i meandrami szeroko w tym miejscu rozlanej Wisły, której powolny nurt wyznacza niespieszny rytm życia. Rachuba czasu jest tu jakby mniej nieuchronna, historia i teraźniejszość przenikają się łagodnie i naturalnie.
czytaj więcej
01 Lutego 2013

Przełom w technologii czyszczenia powietrza - ochrona dzieł polichromii i wiernych

Według danych Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków do rejestru wpisanych jest ok 61 tys. zabytków nieruchomych, spośród których ok 37 tys. zaliczanych jest do zabytków sakralnych( kościoły różnych wyznań, zabudowania klasztorne, dzwonnice ), co stanowi ok 60% tej kategorii obiektów. Ze względu na dużą wartość historyczną i architektoniczną utrzymanie, zabezpieczenie i ochrona tego niezwykłego bogactwa jest zadaniem nader złożonym, wymagającym kompetentnej współpracy i wzajemnego zrozumienia ze strony Konserwatora Zabytków i właściwych władz diecezjalnych.
czytaj więcej
16 Stycznia 2013

Sacrum i ekologia – katedra p.w. Chrystusa - Światła w Oakland, USA

Katedra p.w. Chrystusa – Światła w kalifornijskim Oakland to jedna z największych i najbardziej prestiżowych realizacji sakralnych powstałych w ostatnich latach w USA. Zrealizowany w 2008 r. budynek zwraca uwagę zarówno oryginalną formą, jak i szeregiem nowoczesnych rozwiązań technologicznych zastosowanych przy jej wznoszeniu. Warto podkreślić, że ta ogromna konstrukcja to także przykład tzw. budowli pasywnej, zaprojektowanej z myślą o oszczędzaniu energii potrzebnej do jej użytkowania. Autorem projektu był Craig W. Hartman, związany z San Francisco architekt pracujący dla cieszącej się między
czytaj więcej
14 Stycznia 2013

Oświetlenie zabytkowych budowli sakralnych

Światło od zawsze jest tematem kluczowym w historii sztuki i architektury, przekształcającym się wraz z charakterem epok: łagodne przejścia światłocienia we freskach Michała Anioła zmieniały się w silne kontrasty u Caravaggia. Podobne przeobrażenia następowały w architekturze, gdzie światło nieustannie tworzy przestrzeń i determinuje percepcję obiektów. Sztuczne oświetlenie posiada krótką historię, szczególnie w stosunku do kościołów powstałych wiele wieków temu. To banalne stwierdzenie określa powód wszystkich trudności napotykanych przy projektowaniu systemów iluminacji w zabytkowych
czytaj więcej
19 Listopada 2012

„W Imię Ducha Świętego…” – szklane iluminacje

"A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. " • Źródło: Ewangelia wg św. Mateusza 3, 16 (wyd. IV Biblii Tysiąclecia). Jak wyrazić niewyrażalne? Wielu twórców zadawało sobie to pytanie chyba od samego początku. Gdyż tak dawno jak sięgają dzieje człowieka, od pierwszych fresków w Lascaux, gdzie oprócz zwierząt archeolodzy zidentyfikowali konstelację Plejad człowiek wciąż tego pragnie.
czytaj więcej
16 Listopada 2012

Wizja sacrum w twórczości Xawerego Dunikowskiego

Centrum Krakowa stanowi ogromną galerię sztuki sakralnej. W tutejszych kościołach znajdują się jedne z najciekawszych w Polsce przykładów rzeźb, malowideł oraz dzieł rzemiosła, jakie powstały od czasów średniowiecza do współczesności.Często w tym nagromadzeniu dzieł sztuki odległej historycznie giną w tle te, które powstały stosunkowo niedawno, a które pełnią równie istotną rolę w budowaniu charakteru miejsca.
czytaj więcej
12 Listopada 2012

Witraże w obiektach sakralnych

Witraże w obiektach sakralnych pełnią funkcje przeszklenia izolującego wnętrze od otoczenia, stanowią jego elementy ozdobne oraz wprowadzają w przestrzeń obiektu treści sakralne, patriotyczne. Wartości Izolujące witraży stanowiących jedyne przeszklenie – bo taki sposób montażu stosowany był dawniej – były znikome ponieważ zarówno pojedyncze warstwy szkieł jak i zastosowany do ich łączenia ołów mają stosunkowo duży współczynnik przewodzenia ciepła.
czytaj więcej
07 Listopada 2012

“Modlitwa w kamieniu”. Architektura sakralna Mario Botty

Mario Botta, urodzony w Mendrisio w 1943 roku, jest jednym z najbardziej znanych współczesnych architektów szwajcarskich. Wychował się na budowlach Carlo Scarpy, a dzięki późniejszym doświadczeniom w atelier Le Corbusier'a oraz Lauis'a Kahn'a odnalazł własny, niepowtarzalny styl.Od 1970 roku projektuje i tworzy na całym świecie, jako architekt doceniony wieloma prestiżowymi nagrodami oraz wyróżnieniami. Jego budowle, w czasach kiedy architektura sakralna staje się często popisem możliwości technicznych, są ostoją ciszy, skupienia, modlitwy.
czytaj więcej
  1  2  3  4  5