Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

Wyszukaj firmę
w e-Katalogu

Polecamy

 

11 Lutego 2014

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przy budowie Zespołu Rekreacyjno-Wypoczynkowego w Kamieniu Śląskim

W dwóch dużych obiektach w Kamieniu Śląskim - w Zespole Turystyczno-Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym Caritas Diecezji Opolskiej Sebastianeum Silesiacum oraz w tamtejszym pałacu mieszczącym Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego - zrealizowano dwa projekty instalacji układu solarnego i pomp ciepła na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej i technologicznej.
czytaj więcej
03 Października 2013

Sztuka światła – witraż w polskiej architekturze sakralnej początku XX w.

Światło to ulotna i podlegająca nieustającym zmianom materia, która niemalże od początków chrześcijaństwa stanowi istotny punkt odniesienia dla rozwoju architektury sakralnej. Szczególne znaczenie przypisywano mu już w okresie średniowiecza, kiedy utożsamiane było z obecnością Boga we wnętrzu świątyni. Równocześnie, wraz z pojawieniem się w gotyku pierwszych dużych otworów okiennych, nowym elementem wystroju wnętrz sakralnych stały się witraże, które umożliwiły zupełnie nowe odczytanie roli koloru w kształtowaniu przestrzeni sakrum. Malowanie przy pomocy światła, prowadzenie wielostopniowych..
czytaj więcej
15 Lipca 2013

Perły wczesnogotyckiej architektury sakralnej

BAZYLIKA KATEDRALNA W SANDOMIERZU etap I W latach 2008-2011 Konserwacji poddano część wschodnią Bazyliki Katedralnej, czyli: Prezbiterium, Kaplicę Najświętszego Sakramentu oraz zakrystie Kanonicką, Wikariacką i Mansjonarską. Konserwacje prowadzono również w kaplicy Matki Bożej. Prace przeprowadził Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP Kraków oraz firma konserwatorska KAMEX Konserwacja Obiektów Zabytkowych z Krakowa. Projekt prowadzony był przez Parafię Katedralną Narodzenia NMP w Sandomierzu.
czytaj więcej
15 Lipca 2013

Nowoczesne, energooszczędne oświetlenie wnętrz obiektów sakralnych

Światło ma znaczący wpływ na funkcjonalność kościoła, jego odbiór przez wiernych i przez zwiedzających. Pełni funkcje użytkowe, ale również iluminacyjne, nakierowane na budowanie nastroju, eksponowanie światłem architektury i wystroju wnętrza, tworzenie swoistego przewodnika wzrokowego po ważniejszych jego elementach. Dla zachowania właściwych relacji między symboliką, liturgią i architekturą, należy poszukiwać takich rozwiązań, które dając pożądany efekt oświetleniowy nie będą nadmiernie ingerować w charakter wnętrz sakralnych.
czytaj więcej
22 Kwietnia 2013

Relacja z konferencji w Licheniu

23 wystawców, stu uczestników, profesjonalne wykłady i konkretne pytania. Kolejna, bo już 37 konferencja z cyklu Obiekty Sakralne zorganizowana przez firmę Operante, odbyła się 18 kwietnia w Licheniu. Potwierdziła, że zagadnienia renowacji, remontów, nowoczesnego i ekonomicznego wyposażenia obiektów sakralnych, wciąż są niezmiernie ważne - zarówno dla gospodarzy kościołów, domów modlitwy, zakonów- jak i dla przedsiębiorców specjalizujących się w ofertach kierowanych pod adresem duchownych.
czytaj więcej
15 Kwietnia 2013

Tynkowanego Pan Bóg strzeże

Obiekty sakralne są szczególnym typem budynków. Ich konstrukcja, kubatura oraz otaczające warunki sprawiają, iż budynki wymagają indywidualnego podejścia w doborze produktów wykończeniowych na elewację. Wśród tynków oferowanych przez firmę ATLAS, gospodarze parafii znajdą rozwiązania idealne dla ich inwestycji.
czytaj więcej
21 Marca 2013

Konserwacja kamienia w architekturze i rzeźbie sakralnej

Kamień – jeden z podstawowych i najstarszych materiałów mineralnych był chętnie stosowany w budownictwie i rzeźbie ze względu na trwałość, odporność i wytrzymałość oraz walory plastyczno-dekoracyjne. Stosowany od niepamiętnych czasów przechodził najrozmaitsze okresy rozwojowe – począwszy od schroniska pierwotnego człowieka, poprzez budowle obronne, dzieła sztuki inżynieryjnej jak mosty, akwedukty, kończąc na świątyniach, grobowcach i rzeźbach kameralnych.
czytaj więcej
19 Lutego 2013

Przestrzeń dobra, harmonii i pokoju – odbudowa zachodniej części południowego skrzydła klasztoru oo. Benedyktynów w Tyńcu

Oddalony o 12 km od zgiełku centrum Krakowa Tyniec, mimo że administracyjnie należy do miasta, jest miejscem, gdzie wydają się rządzić nieco odmienne od wielkomiejskich reguły. Niewielka miejscowość, w której zachowały się przykłady pięknej, tradycyjnej, drewnianej zabudowy, zrasta się w harmonijny sposób z naturą: łagodnymi wzgórzami, wapiennymi skałami i meandrami szeroko w tym miejscu rozlanej Wisły, której powolny nurt wyznacza niespieszny rytm życia. Rachuba czasu jest tu jakby mniej nieuchronna, historia i teraźniejszość przenikają się łagodnie i naturalnie.
czytaj więcej
01 Lutego 2013

Przełom w technologii czyszczenia powietrza - ochrona dzieł polichromii i wiernych

Według danych Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków do rejestru wpisanych jest ok 61 tys. zabytków nieruchomych, spośród których ok 37 tys. zaliczanych jest do zabytków sakralnych( kościoły różnych wyznań, zabudowania klasztorne, dzwonnice ), co stanowi ok 60% tej kategorii obiektów. Ze względu na dużą wartość historyczną i architektoniczną utrzymanie, zabezpieczenie i ochrona tego niezwykłego bogactwa jest zadaniem nader złożonym, wymagającym kompetentnej współpracy i wzajemnego zrozumienia ze strony Konserwatora Zabytków i właściwych władz diecezjalnych.
czytaj więcej
16 Stycznia 2013

Sacrum i ekologia – katedra p.w. Chrystusa - Światła w Oakland, USA

Katedra p.w. Chrystusa – Światła w kalifornijskim Oakland to jedna z największych i najbardziej prestiżowych realizacji sakralnych powstałych w ostatnich latach w USA. Zrealizowany w 2008 r. budynek zwraca uwagę zarówno oryginalną formą, jak i szeregiem nowoczesnych rozwiązań technologicznych zastosowanych przy jej wznoszeniu. Warto podkreślić, że ta ogromna konstrukcja to także przykład tzw. budowli pasywnej, zaprojektowanej z myślą o oszczędzaniu energii potrzebnej do jej użytkowania. Autorem projektu był Craig W. Hartman, związany z San Francisco architekt pracujący dla cieszącej się między
czytaj więcej
  1  2  3  4  5