Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

Wyszukaj firmę
w e-Katalogu

Polecamy

 

14 Stycznia 2013

Oświetlenie zabytkowych budowli sakralnych

Światło od zawsze jest tematem kluczowym w historii sztuki i architektury, przekształcającym się wraz z charakterem epok: łagodne przejścia światłocienia we freskach Michała Anioła zmieniały się w silne kontrasty u Caravaggia. Podobne przeobrażenia następowały w architekturze, gdzie światło nieustannie tworzy przestrzeń i determinuje percepcję obiektów. Sztuczne oświetlenie posiada krótką historię, szczególnie w stosunku do kościołów powstałych wiele wieków temu. To banalne stwierdzenie określa powód wszystkich trudności napotykanych przy projektowaniu systemów iluminacji w zabytkowych
czytaj więcej
19 Listopada 2012

„W Imię Ducha Świętego…” – szklane iluminacje

"A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. " • Źródło: Ewangelia wg św. Mateusza 3, 16 (wyd. IV Biblii Tysiąclecia). Jak wyrazić niewyrażalne? Wielu twórców zadawało sobie to pytanie chyba od samego początku. Gdyż tak dawno jak sięgają dzieje człowieka, od pierwszych fresków w Lascaux, gdzie oprócz zwierząt archeolodzy zidentyfikowali konstelację Plejad człowiek wciąż tego pragnie.
czytaj więcej
16 Listopada 2012

Wizja sacrum w twórczości Xawerego Dunikowskiego

Centrum Krakowa stanowi ogromną galerię sztuki sakralnej. W tutejszych kościołach znajdują się jedne z najciekawszych w Polsce przykładów rzeźb, malowideł oraz dzieł rzemiosła, jakie powstały od czasów średniowiecza do współczesności.Często w tym nagromadzeniu dzieł sztuki odległej historycznie giną w tle te, które powstały stosunkowo niedawno, a które pełnią równie istotną rolę w budowaniu charakteru miejsca.
czytaj więcej
12 Listopada 2012

Witraże w obiektach sakralnych

Witraże w obiektach sakralnych pełnią funkcje przeszklenia izolującego wnętrze od otoczenia, stanowią jego elementy ozdobne oraz wprowadzają w przestrzeń obiektu treści sakralne, patriotyczne. Wartości Izolujące witraży stanowiących jedyne przeszklenie – bo taki sposób montażu stosowany był dawniej – były znikome ponieważ zarówno pojedyncze warstwy szkieł jak i zastosowany do ich łączenia ołów mają stosunkowo duży współczynnik przewodzenia ciepła.
czytaj więcej
07 Listopada 2012

“Modlitwa w kamieniu”. Architektura sakralna Mario Botty

Mario Botta, urodzony w Mendrisio w 1943 roku, jest jednym z najbardziej znanych współczesnych architektów szwajcarskich. Wychował się na budowlach Carlo Scarpy, a dzięki późniejszym doświadczeniom w atelier Le Corbusier'a oraz Lauis'a Kahn'a odnalazł własny, niepowtarzalny styl.Od 1970 roku projektuje i tworzy na całym świecie, jako architekt doceniony wieloma prestiżowymi nagrodami oraz wyróżnieniami. Jego budowle, w czasach kiedy architektura sakralna staje się często popisem możliwości technicznych, są ostoją ciszy, skupienia, modlitwy.
czytaj więcej
05 Listopada 2012

Nagłośnienie

Od czego zależy jakość dźwięku w kościele? Co wpływa na zrozumiałość mowy? W niniejszym artykule omówione są czynniki decydujące o zrozumiałości mowy w kościołach. Pod pojęciem zrozumiałości mowy kryje się stopień zrozumienia przez słuchaczy treści nieznanego im wcześniej komunikatu. Przez stulecia zrozumiałość przekazu ustnego w kościołach zależała od właściwości akustycznych wnętrz. Dziedzina fizyki zajmująca się propagacją dźwięku wewnątrz pomieszczeń to akustyka wnętrza.
czytaj więcej
02 Listopada 2012

Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku

5 czerwca 2012 r., podczas obchodów 20-lecia powołania Archidiecezji i Metropolii Białostockiej, Abp Edward Ozorowski Metropolita Białostocki otworzył nowy budynek Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku.
czytaj więcej
26 Października 2012

Okna w zabytkowym kościele - Ładne czy dobre?

Okna w zabytku to problem o istotnym znaczeniu, tym bardziej w zabytkowym kościele. Na początku lat 90tych wojewódzcy konserwatorzy zabytków dopuszczali w zabytkowych obiektach wymianę starych historycznych okien na nowe z plastykowych profili, lecz prawie natychmiast okazało się iż takie potanienie kosztów renowacji zabytku ma fatalne skutki.
czytaj więcej
  1  2  3  4  5