Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

E-katalog firm rekomendowanych dla parafii i zakonów

Twoje konto

Polecamy

28 Czerwca 2015

Kościół przyjmuje „zielony” kolor - czas na odnawialne źródła energii

Po miesiącach oczekiwań papież Franciszek ogłosił swoją drugą encyklikę Laudato Si’: Poświęcona trosce o wspólny dom, zwaną potocznie „zieloną encykliką”. Encykliki to rodzaj dokumentów papieskich najwyższego szczebla, w których papież porusza najistotniejsze kwestie związane z wiarą we współczesnym świecie. W swoim 245-paragrafowym dokumencie Franciszek dotyka wielu kwestii, z którymi zmaga się planeta w dzisiejszych czasach: zmian klimatu, braku wody, utraty różnorodności biologicznej, hodowli zwierząt, genetycznie zmodyfikowanych organizmów czy odnawialnych źródeł energii. Tytuł encykliki Pochwalony bądź, Panie mój, zaczerpnięty ze słów świętego Franciszka z Asyżu, nie jest przypadkowy, gdyż encyklika, podobnie do nauczania „Biedaczyny z Asyżu” opiera się na promocji prostoty życia i współpracy z naturą.

Czas na odnawialne źródła energii

Franciszek podkreśla, że potrzebny jest światowy konsensus, który prowadziłby do rozwoju odnawialnych i mniej zagrażających środowisku źródeł energii. Papież uważa, że technologia oparta na zastosowaniu silnie zanieczyszczających paliwach kopalnych „musi być stopniowo i bez zwłoki wymieniana”. Zauważa, że świat biznesu i polityki za późno reaguje i że na ostatnich szczytach światowych przywódców nie udało się sprostać oczekiwaniom pędzącego świata. W odniesieniu do redukcji emisji gazów cieplarnianych papież podkreśla, że pomoc dla tych, którzy chcą działać na rzecz ochrony środowiska w tym zakresie, jest stanowczo za mała.  „Dlatego pilne i konieczne stało się prowadzenie takiej polityki, aby w nadchodzących latach emisja dwutlenku węgla i innych gazów zanieczyszczających została drastycznie zmniejszona, zastępując na przykład paliwa kopalne i rozwijając odnawialne źródła energii. W świecie istnieje niewielki poziom dostępu do czystej i odnawialnej energii. Trzeba jeszcze rozwijać odpowiednie technologie gromadzenia energii.”  (Franciszek, Laudato Si’, par. 26).

Franciszek podkreśla, że w niektórych państwa zostały już poczynione inwestycje na rzecz technologii produkcji i transportu, zwiększające ich energooszczędność, a także sposobów budowania czy restrukturyzacji budynków, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii oraz surowców. Uważa, jednak, że te dobre praktyki nie są powszechnym działaniem.

Myśl globalnie, działaj lokalnie

Pośród wielu sugestii, w jaki sposób można rozwiązywać współczesne problemy ekologiczne, papież czyni odpowiedzialnymi za zmiany także społeczności lokalne: miejscowych działaczy, przedsiębiorców i spółdzielnie. „W niektórych miejscach rozwijają się spółdzielnie, by wykorzystać odnawialne źródła energii, co pozwala na lokalną samowystarczalność, a nawet sprzedaż nadwyżek. Ten prosty przykład pokazuje, że choć istniejący porządek świata nie jest w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności, to organizacja lokalna może coś zmienić. Tam bowiem może zrodzić się większa odpowiedzialność, silne poczucie wspólnoty, szczególna zdolność do troski i bardziej wielkoduszna kreatywność, głęboka miłość do swej ziemi. Tam myśli się również o tym, co zostanie przekazane dzieciom i wnukom. Wartości te są bardzo głęboko zakorzenione u rdzennych mieszkańców.” (Franciszek, Laudato Si’, par. 179). 

„Zielona encyklika” papieża to nowe otwarcie w Kościele. Zwrócenie uwagi na planetę oraz troskę o wspólny dom przypomina nawet przeciętnemu wierzącemu, że ziemia została oddana mu we władanie, do którego potrzeba rozsądków i mądrości (por. Rdz. 1,28). Należy podkreślić, że po części papieska encyklika jest przygotowaniem do Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatycznych, która odbędzie się w Paryżu w tym roku. Ma to być moralne upomnienie polityków w temacie ratowania środowiska oraz zachęta do podjęcia skutecznych działań na rzecz zastępowania tradycyjnych źródeł energii odnawialnymi. Musimy jednak pamiętać, że to od zaangażowania nie tylko wielkich tego świata, ale także lokalnych społeczności i przedsiębiorców zależy nasza przyszłość.

Autor: Agnieszka Karaś, Operante

Papież Franciszek
Po miesiącach oczekiwań papież Franciszek ogłosił...
Pola solarów
Odnawialne źródła energii to jeden z celów...
Energia wietrzna
Współczesny Kościół musi obraź kurs na OZE