Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

Wyszukaj firmę
w e-Katalogu

Polecamy

 

08 Grudnia 2016

Nowoczesne sposoby na oszczędne ogrzewanie obiektów sakralnych

Nowy system grzewczy gwarantuje parafii wysoki...
Specjalny grzejnik nawiewowy w zakrystii
Nowe piece są bardzo ekonomiczne
Wielkość pieców dostosowuje się wymiarowo do...

W zabytkowym Kościele Najświętszego Salwatora w Krakowie od lat ciepło wytwarzały piece akumulacyjne. Piece akumulacyjne działające w Kościele Najświętszego Salwatora były już bardzo wysłużone i starej generacji, poza tym kościelny obsługiwał ręcznie przez prawie 40 lat. Wymiana ogrzewania była więc tylko kwestią czasu, szczególnie, że ciężko już było wytrzymać chłód, który wkradał się w mury świątyni. Pierwszym i najważniejszym krokiem był wybór firmy, która sprosta niełatwemu zadaniu. Spośród wielu ofert wybrano rozwiązania firmy Automatik, zajmującej się wykonawstwem ogrzewania elektrycznego w obiektach sakralnych.

- Z ofertą firmy Automatik zapoznaliśmy się szczegółowo podczas konferencji Obiekty Sakralne zorganizowanej w Krakowie-Łagiewnikach przez firmę Operante. Trzeba przyznać, że takie spotkania to doskonała sprawa, szczególnie dla tych, którzy szukają nowych, praktycznych i ekonomicznych rozwiązań. Dla nas ważne było, że mogliśmy poznać produkt w bezpośrednim kontakcie z wykonawcą. Nikt przecież nie lubi kupować kota w worku. Poza tym przy tak ważnych inwestycjach człowiek ma mnóstwo pytań i obaw. Trzeba zaznaczyć, że obiekty sakralne to niezwykła ale i wymagająca architektura. Niełatwy był wybór firmy, która zapewniłaby nam niezawodny system grzewczy szczęśliwie udało się nawiązać współpracę z firmą Automatik z Torunia– przyznał ks. Stanisław Sudoł , proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie.

Najnowsza generacja

Ponieważ modernizacji ulec musiał cały system grzewczy, zdecydowano o montażu urządzeń najnowszej generacji z centralnym sterownikiem pogodowym oraz cyfrową regulacją temperatury wewnątrz kościoła. W sumie zamontowano osiem pieców akumulacyjnych, rozmieszczonych na całej długości kościoła. Dzięki takiemu rozwiązaniu w kościele utrzymuje się stała temperatura oraz wilgotność powierza. A wszystko przy obniżeniu kosztów eksploatacji.
Do tego rozwiązania przekonywał Włodzimierz Kłos, dyrektor zarządzający firmy Automatik. - Energia elektryczna dla akumulacyjnych systemów grzewczych jest energią czystą, bezpieczną i coraz tańszą. W Polsce można powoli nazywać ją energią przyszłości w porównaniu do ogólnie znanych nośników energii – tłumaczy Włodzimierz Kłos.

Nowy system grzewczy gwarantuje parafii wysoki komfort użytkowania dzięki m.in. bardzo szybkiej reakcji na potrzeby użytkownika. Zaletą jest również fakt, że do instalacji nie potrzeba kotłowni oraz przeglądów kominiarskich. A zatem oszczędzamy zatem czas i pieniądze. Firma Automatik od początku istnienia za główny cel stawia sobie zaspokojenie wszelkich oczekiwań klientów co do komfortu cieplnego w rozsądnej ekonomice ogrzewania. Teraz tą ideą zaraża innych. I trzeba przyznać, że grono zwolenników ogrzewania energią elektryczną jest coraz większe. Ale nic
dziwnego, firma Automatik stawia na indywidualne podejście do klienta, a przy tym wie, jakie rozwiązania zaproponować przy tak trudnych obiektach jakimi są obiekty sakralne. Współpracę z firmą chwali zresztą sam ks. Stanisław Sudoł.

- Jako gospodarz parafii muszę przyznać, że jesteśmy zadowoleni ze współpracy. Poprzednie piece dobrze nam służyły, ale miały już swoje lata. Przy wymianie było więc dla nas ważne, aby połączyć dwie rzeczy: sprawdzoną, bezpieczną technologię i oszczędność. Myślę, że to się udało. Firmę Automatik mogę zdefiniować w trzech słowach: profesjonalna, elastyczna i terminowa.

- Komunikatywna, terminowa i życzliwa - dodaje ks. Stanisław Basista, kapelan cmentarza Rakowickiego, który nadzoruje trwającą od dwóch lat kompleksową renowację wnętrza kaplicy przy cmentarzu. A Kaplica Zmartwychwstania Pańskiego w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim borykała się z nietypowym problemem. - Głównym zadaniem było zapewnienie dodatniej temperatury wewnątrz kaplicy (bez możliwości zamykania drzwi wejściowych) podczas odbywania się licznych uroczystości pogrzebowych – przyznał Włodzimierz Kłos. Dlatego zastosowano
urządzenia najnowszej generacji, które gwarantują utrzymanie stałej temperatury w kaplicy.

W sumie zainstalowano sześć pieców, w tym jeden w Zakrystii. Z takiego rozwiązania i nowych pieców zadowolony jest ks. St. Basista, szczególnie, że ma porównanie z poprzednimi urządzeniami. - Teraz wierni czasem mówią, że jest nawet za ciepło – mówi z uśmiechem. - Wcześniej w kaplicy były proste grzejniki z grzałkami, które oprócz tego, że były niewydajne, to jeszcze
często powodowały awarie w instalacji elektrycznej
– wspomina.

W nawiązaniu współpracy pomiędzy firmą Automatik a ks. Stanisławem Basistą i tym razem pomogła firma Operante. - O firmie Automatik dowiedziałem się z zaproszenia przygotowanego na konferencję Obiekty Sakralne w Krakowie-Łagiewnikach, które zorganizowała właśnie firma Operante – mówi ks. St. Basista. Przypomnijmy, że firma Operante od lat ułatwia nawiązanie kontaktów biznesowych pomiędzy firmami świadczącymi usługi dla obiektów sakralnych a gospodarzami parafii. Konferencje Obiekty Sakralne organizowane przez firmę Operante to sprawdzona formuła spotkań, które umożliwiają firmom nawiązanie kontaktów handlowych z osobami mającymi wpływ na inwestycje w placówkach kościelnych. Na konferencjach poruszane są istotne dla obu stron tematy, m.in. renowacji, remontów, możliwości pozyskania dotacji, czy obniżenia kosztów utrzymania świątyń.

Pamiętając o architekturze

Trzeba również wspomnieć, że instalacja systemów grzewczych przez firmę Automatik nie zakłóca architektury obiektu. - Wielkość pieców dostosowuje się wymiarowo do wielkości wnęk, wykuszy lub filarów. Natomiast łączny bilans zaprojektowanej mocy musi być zachowany, aby ich ciepło było odczuwalne przez wiernych przy akceptowalnych kosztach jego wytworzenia – tłumaczy Włodzimierz Kłos.

Zastosowanie najnowszych technologii chwali też proboszcz Sudoł. - Ludzie powinni być otwarci na nowe technologie, szczególnie jeśli okazują się dobrymi rozwiązaniami – mówi.
A o tych najlepszych rozwiązaniach należy mówić głośno. Dlatego branżowa platforma www.obiektysakralne.pl regularnie prezentuje wybrane relacje z osiągnięć technologicznych i ich realizacji
w obiektach sakralnych.

 

Dlaczego warto inwestować w ogrzewanie energią elektryczną


Rozmawiamy z Włodzimierzem Kłosem, dyrektorem zarządzającym firmy AUTOMATIK.

Dlaczego warto inwestować w ogrzewanie energią elektryczną?

W energię elektryczną warto inwestować zwłaszcza przy akumulacyjnych systemach grzewczych. A dlaczego? Bo to energia czysta, bezpieczna i coraz tańsza. W Polsce możemy powoli nazywać ją energią przyszłości, szczególnie w porównaniu do ogólnie znanych nam nośników energii.

Jakie są zalety takiego ogrzewania?
Przede wszystkim wyróżnia się ono wysokim komfortem użytkowania , szybką reakcją na potrzeby użytkownika . Warto również wspomnieć, że do instalacji tego systemu nie potrzeba kotłowni oraz przeglądów kominiarskich i serwisowych.

Jakie technologie/rozwiązania są wykorzystywane przy takim systemie grzewczym?
Rozwiązania, jakie są zastosowane w tego typu systemach grzewczych, pozwalają na gromadzenie energii cieplnej w rdzeniu pieców akumulacyjnych, lub w przypadku ogrzewania podłogowego w warstwie grubszego betonu. Gromadzenie energii odbywa się głównie w czasie trwania taryfy „nocnej’ lub „pozaszczytowej”, kiedy energia jest prawie o 50 proc. tańsza.

Jakie argumenty przemawiają za takim rozwiązaniem?
Przede wszystkim niskie koszty. Zauważmy, że nasz kraj w 95 procentach wytwarza energię w elektrowniach węglowych . W czasie, kiedy nie pracujemy, a wypoczywamy, nie odbieramy energii już wytworzonej. Rachunek jest więc prosty. Elektrownie mając nadmiar energii, chcą się jej pozbyć, więc zbijają ceny.

Jak i ile czasu przebiega realizacja zamówienia?
Czas wykonania inwestycji uzależniony jest od sposobu i możliwości wykonania instalacji zasilających i sterowniczych. Ale realizacja trwa zazwyczaj od 10 do 25 dni.
Architektura sakralna jest wyjątkowa, ale i „wymagająca”. Jakie są możliwości estetycznego dopasowania takiego ogrzewania do wnętrza. Wielkość pieców dostosowuje się wymiarowo do wielkości wnęk, wykuszy lub filarów. Natomiast łączny bilans zaprojektowanej mocy musi być zachowany, aby ich ciepło było
odczuwalne przez wiernych przy akceptowalnych kosztach jego wytworzenia.


Tekst: Angelika Witkowska

Automatik
87-100 Toruń, ul.Legionów 16
tel. 56 660 44 44, tel. kom. 601 862 788
e-mail: biuro@elektrocieplo.pl
www.elektrocieplo.pl