Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

Polecamy

19 Marca 2018

W Krzywaczce budują Osiedle Fatimskie

Coraz częściej widzimy, że aktywność świeckich w Kościele ma niebagatelne znaczenie. W podkrakowskiej wsi Krzywaczka realizowana jest niezwykła inwestycja – Osiedle Fatimskie. Zgodnie z założeniami pomysłodawcy, ma to być przestrzeń tworzenia dobrych relacji sąsiedzkich, opartych na wierze w Boga.

 

Osiedle z wartościami

Pomysłodawcą powstania Osiedla Fatimskiego jest Andrzej Sobczyk, znany ze Stowarzyszenia Rafael producent i dystrybutor filmów chrześcijańskich w Polsce. Jak przyznaje, idea stworzenia „osiedla z wartościami” kiełkowała w nim już od czasów młodzieńczych. – Myślałem wtedy o tym, by stworzyć otoczenie ludzi, którzy na co dzień będą dla siebie wzmocnieniem. Ta myśl ewoluowała, bo pojawiły się plany założenia rodziny i coraz bardziej widziałem potrzebę tego, żeby mieć sensownych sąsiadów – nie takich, z którymi widzi się raz na miesiąc, ale takich, z którymi tworzy się prawdziwe i pełne szczerości więzy międzyludzkie oparte na chrześcijańskim fundamencie – mówi KAI Sobczyk.

Autorowi pomysłu na sercu leży także dbanie o wychowanie dzieci. – Widzimy współcześnie, że nasze pociechy coraz bardziej wychowują się same, bez rówieśników. Widzę jak dzieci spędzają czas samotnie np. przed komputerem. A czy nie lepiej było kiedyś, gdy bawiliśmy się grupą „na trzepaku”? Stwórzmy więc takie możliwości dzisiaj! – zachęca.

 

Inwestycja oparta o wiarę

Mimo wielu początkowych trudności, jak ocenia Sobczyk, dzięki modlitwie wielu osób, udało się znaleźć odpowiednią 3-hektarową działkę, problemem była jednak jej cena. Ale i temu udało się sprostać, gdy w ciągu jednego dnia znalazł się zachwycony pomysłem inwestor, który zadeklarował, że wybuduje osiedle.

Obecnie w trakcie ukończenie są trzy budynki. Pierwsze domy mają mieć wielkość 143 m2 i 173 m2. Jednak zgodnie z zamysłem twórców, następne mają być dopasowane do potrzeb osób, które chciałby włączyć się w tworzenie tej sąsiedzkiej wspólnoty. Poza domami, na terenie osiedla znajdą się ogródki działkowe przynależące do każdego domu. Z kolei na części wspólnej inwestycji przewidziano altanę, boisko, fontannę, plac zabaw, a w wyciszonym fragmencie działki – kapliczkę z parkiem różańcowym.

– Chcemy zainicjować powstanie dobrego środowiska, ale nie środowiska zamkniętego. Tę inwestycję oddaliśmy w Boże ręce i mamy nadzieję, że rozwinie się ona we właściwym kierunku, zgodnie z pragnieniami serc ludzi, mających podobne wartości. Tu chodzi o tworzenie prawdziwej wspólnoty, a to osiedle jest do tego narzędziem – podsumowuje Andrzej Sobczyk.

 

Z Fatimy do Krzywaczki

Krzywaczka jest małą miejscowością pod Krakowem. Bardzo dużym atutem jest lokalizacja nowego osiedla – na lekkim wzniesieniu, obok niewielkiego lasu, około 300 m od drogi E7 i około 2 km od Zakopianki. Osiedle Fatimskie będzie tworzyć nową parafię i powstaje tam dla tych, którzy marzą nie tylko o pięknym domu i jego otoczeniu. Jest dla tych, którzy chcą stworzyć dom, którego sercem są szczęśliwi ludzie polegający na Bogu, który jest ich inspiracją, wsparciem i bezpieczeństwem. To piękna inicjatywa, w której parafianie zaczynają działanie sami, a kapałn tylko towarzyszy w ich dziele.

 

Szczegółowe informacje o inwestycji dostępne są na stronie internetowej www.osiedlefatimskie.pl.