Page 60 - OS katalog 02/2014
P. 60
Realizacje
Kotły MCA Pro marki De Dietrich w katedrze pw. św. Jakuba
Apostoła w Szczecinie
Kwestia ogrzewania obiektów sakralnych nigdy nie należała do najprostszych. Poza doborem odpowiednich urządzeń, warto zwrócić uwagę na szereg innych czynników. Jeśli któryś z nich zostanie zbagatelizowany oczekiwania rozminą się z rzeczywistością.
Kościoły i inne obiekty sakralne powinny być otaczane szczególną opieką. Są to miejsca wyjątkowe, ważne dla niejednego Polaka, posiadające wyjątkową historię, w których można nie tylko duchowo obcować z Bogiem, lecz również podziwiać piękne dzieła sztuki. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na to, że kwestia ogrzewania takich miejsc wiąże się z doborem sprawdzonych rozwiązań proponowanych przez rzetelnych producentów i wykonawców. Dobrym przykładem jest Katedra w Szczecinie, gdzie zamontowano kaskadę trzech wiszących kotłów kondensacyjnych MCA Pro 115 marki De Dietrich o łącznej mocy 345 kW. Prace przebiegały w drugiej połowie 2013 roku.
Katedra w Szczecinie
Katedra pod wezwaniem św. Jakuba jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w stolicy województwa zachodniopomorskiego. Została ona wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku. Stanowi przykład gotyku ceglanego, tak popularnego w krajach nadbałtyckich. Charakterystyczne gotyckie portale, które początkowo zdobiły obiekt, zostały wymienione na neogotyckie. Miało to miejsce w XIX wieku. Wówczas wieża otrzymała zupełnie nowy kształt.
II wojna światowa spowodowała wiele strat. Efektem było spalenie dzielnic mieszkalnych Szczecina oraz 8 kościołów. Jednym z nich był ówczesny kościół św. Jakuba Apostoła (dzisiejsza Katedra). Zniszczenia były ogromne. Renowacji wymagała wieża, więźba dachowa, sklepienia oraz część korpusu nawowego. Odbudowa rozpoczęła się w 1972 roku, kiedy to Papież Paweł VI powołał diecezję szczecińsko-kamieńską. Dwa lata później odbyła się uroczysta sesja Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski. Konsekracja katedry miała miejsce w maju 1982 roku. Pięć lat później, podczas trzeciej pielgrzymki do Polski, Papież Jan Paweł II nawiedził tę wyjątkową budowlę.
60
Realizacje


































































































   58   59   60   61   62