Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

E-katalog firm rekomendowanych dla parafii i zakonów

Twoje konto

Polecamy

30 Kwietnia 2018

Relikwiarze Jana Pawła II dostępne na rynku

Papież Jan Paweł II jest jednym z najbardziej zapamiętanych papieży w czasach współczesnych. Pomógł kościołowi katolickiemu przejść przez najbardziej burzliwe czasy i zapewnił mu wyraźne stanowisko moralne. Wskazał dobry kierunek. Odegrał także ważną rolę w przejściu od komunizmu do większej demokracji w Europie Wschodniej. Nic więc dziwnego, że każdy Polak mocno nosi pamięć o tym wielkim papieżu w swoim sercu, a liczne relikwiarze pozwalają namacalnie uwiecznić jego dzieło.

 

Dzisiaj postaramy się im przyjrzeć nieco bliżej, by pojąć ich fenomen i zrozumieć subtelne różnice. Na potrzeby tego artykułu zostaną przytoczone trzy relikwiarze:

  1. Relikwiarz Jana Pawła II z Pracowni Brązowniczej Sacrum
  2. Relikwiarz Jana Pawła II z pracowni Sacramenti
  3. Relikwiarz św .Jana Pawła II z portalu sklepzdewocjonaliami.pl

 

Relikwiarz nr 1: na pamiątkę beatyfikacji Jana Pawła II

Pierwszy relikwiarz pochodzący z Pracowni Brązowniczej Sacrum nie powstał przypadkowo, ale jego pojawienie się jest związane ściśle z ważną okolicznością i uroczystością w Kościele Katolickim, jakim była beatyfikacja Ojca Świętego Jana Pawła II. Miała ona miejsce 1 maja 2011 roku. Jak można się domyślić, wykonanie takiego relikwiarza nie należało do łatwych – musiało jak najwierniej oddawać podniosłość tego wydarzenia i równocześnie spełniać oczekiwania wszystkich osób, które otaczają tak wielką świętością Papieża Polaka.

Jego charakterystyczne cechy:

  • wykonanie z mosiądzu, pokrytego czystym srebrem i złotem
  • nieprzeciętne wymiary – aż 37 cm wysokość
  • wysokie walory wizualne

 

Relikwiarz ten nie jest produktem dostępnym tylko dla wybranych, choć wyjątkowym. Na jego zamówienie może sobie pozwolić każdy, kto chce w ten sposób podkreślić swoją miłość i szacunek do Papieża Jana Pawła II. Zobacz jak wygląda na stronie: sacrum.com.pl

 

Relikwiarz nr 2: motyw klęczącego Papieża Jana Pawła II

 Przepiękne naczynie kultu religijnego przedstawiające wizerunek Papieża Polaka w pozycji, w której tak często mogliśmy go widzieć za życia: na klęczkach. To dzieło wykonane z metali szlachetnych, pięknie wykonane, skromne, ale prezentujące w piękny sposób ukochaną przez Polaków postać.

Ważniejsze parametry relikwiarza:

  • Wysokość relikwiarza: 39 cm
  • Szerokość relikwiarza: 25 cm
  • Głębokość relikwiarza: 9 cm
  • Średnica luny 3,6 cm
  • Masa relikwiarza: 5 kg

 

To pokaźnych rozmiarów projekt - relikwiarz w odpowiedni sposób podkreślający uczucia, jakie każdy Katolik żywi do tego Świętego Człowieka, Karola Wojtyły.

 

Relikwiarz nr 3: skromny projekt o pieczołowitym wykonaniu

Ten nieco inny od poprzednich, bowiem wykonany z drewna relikwiarz – pięknie ujmuje to, jakim człowiekiem  był Jan Paweł II i jakim pozostał do końca: skromnym, cierpliwym, ale i pogodnym. Już jest w pełni zasłużonym świętym, a relikwiarze takie jak te namacalnie przypominają nam o całym dobru, jakie nam po sobie zostawił na ziemskim padole.

Wymiary omawianego relikwiarza:

  • wysokość relikwiarza 34 cm
  • średnica wewnętrzna kapsułki na relikwie: 2,4 cm
  • szerokość podstawy 12,5 cm
  • głębokość podstawy 12,6 cm

 

Warto tutaj zwrócić uwagę na naprawdę bardzo staranne odwzorowanie wizerunku Papieża Polaka w tym relikwiarzu. Naprawdę ujmuje za serce!

Relikwie Jana Pawła II – ciekawostka

W maju 1981 r. zmieniono papieski protokół podróżny w wyniku zamachu na papieża Jana Pawła II. Z powodu rzadkiej grupy krwi Papieża, lekarze postanowili pobrać jego krew, tak aby mieć zawsze świeży zapas na wypadek kolejnej nagłej potrzeby. Tak więc po roku 1981 przy okazji każdej podróży na wszelki wypadek robiono zapas kilku litrów papieskiej krwi. Po jego śmierci te same zapasy krwi stały się relikwiami świętego. Kościół zezwolił na rozdanie części krwi różnym kościołom i diecezjom na całym świecie. W tym roku 9 kwietnia minęła już 13 rocznica śmierci Papieża. To idealny czas, by zadbać o relikwiarz, których jak widać – na rynku nie brakuje.

 

 

« powrót