Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

06 Września 2022

OGRZEWANIE KLIMATYZACJA WENTYLACJA w jednym.

Sezon grzewczy za nami a przed nami gorące lato. W obecnej chwili nie myślimy o ogrzewaniu a bardziej skupiamy się na klimatyzacji. Dotyczy to zarówno domów mieszkalnych jak i kościołów. Analizując budownictwo sakralne w Polsce to wyraźnie widać że dominują kościoły budowane z ciężkiego kamienia lub cegły w których w sezonie letnim panuje przyjemny chłód natomiast w sezonie zimowym ten chłód nam doskwieram. W tym przypadku jesteśmy głownie zainteresowani ogrzewaniem na zimę i sprawną wentylacją na lato. Mamy wiele kościołów drewnianych w których to z kolei latem doskwiera upał. Drewno jest dobrym izolatorem przez co w sezonie zimowym łatwo jest utrzymać temperaturę w takim budynku ale za to latem gdy kościół nagrzeje się od otoczenia to wewnątrz panuje trudny do zniesienia ukrop. Są również kościoły budowane z betonu, stali i szkła. Tutaj z kolei zimą mróz ciągnie od betonowych i stalowych ścian oraz dużych przestrzeni okiennych, a latem z tego samego powodu w kościele robi się nieznośnie gorąco. Takie kościoły w zimie się szybko i mocno wychładzają a latem mocno przegrzewają. Wynika to głównie z konstrukcji budowli i niewiele możemy z tym zrobić.

Wszystkie te czynniki sprawiają ze wiele kościołów wymaga sprawnej klimatyzacji, mocnej i efektywnej wentylacji oraz energooszczędnego ogrzewania. Tutaj idealnym rozwiązaniem jest system ogrzewania nadmuchowego który to zimą ogrzewa, latem schładza powietrze i ponadto zapewnia całoroczną wentylacje. Wszystko to odbywa się w ramach jednej instalacji.

Czym jest ogrzewanie nadmuchowe?

Ogrzewanie nadmuchowe to system grzewczy w którym bezpośrednio ogrzewamy lub schładzamy powietrze i rozprowadzamy po całym kościele w celu osiągnięcia żądanej temperatury. Do rozprowadzenia powietrza stosujemy instalację kanałową która ma za zadanie doprowadzenie powietrza w strefę przebywania ludzi. Finalnie nawiew powietrza do wnętrza kościoła odbywa się poprzez estetyczne kratki rozlokowane na powierzchni całego obiektu.

Ogrzewanie nadmuchowe jest znane i stosowane od dziesięcioleci w Polsce i można je spotkać w wielu kościołach. Chciałbym podkreślić ze firma Thermico specjalizuje się w systemach stosowanych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W tamtych krajach jest to najczęściej stosowany system grzewczy i został zaprojektowany aby spełniał całoroczne wymagania użytkowników. Stosujemy amerykańskie wysokowydajne piece nadmuchowe które to są fabrycznie przystosowane do pracy w funkcji grzania, funkcji wentylacji i funkcji klimatyzacji. Charakteryzują się wysoką kulturą pracy: są ciche, wydajne, posiadają regulacje przepływu powietrza, przystosowane do montażu chłodnicy która latem zapewni klimatyzację, układ sterowania umożliwia programowanie harmonogramu pracy oraz sterowanie z aplikacji na smartfonie.

Oprócz pieców stosujemy również pompy ciepła powietrze - powietrze. Pompy stosujemy zazwyczaj tam gdzie niema przyłącza gazu lub doprowadzenie gazu jest nie opłacalne. Poza tym można je zasilać z fotowoltaiki co znacznie redukuje koszty eksploatacyjne.

Ciekawym rozwiązaniem jest ogrzewanie hybrydowe a więc połączenie pompy ciepła z piecem gazowym. W takim układzie w okresie letnim w piecu pracuje tylko wentylator który to tłoczy powietrze do kanałów a pompa ciepła je schładza. Mamy wówczas klimatyzację. Następnie w okresie jesiennym gdy przechodzimy w sezon grzewczy to pompa ciepła zmienia tryb pracy i ogrzewa przepływające powietrze. Natomiast w zimie podczas dużych mrozów kiedy to potrzebujemy dużych wydajności grzewczych system przełączamy w ogrzewanie zasilane gazem ziemnym. Dodatkowo w połączeniu z fotowoltaiką znacząco redukujemy koszty eksploatacyjne ponieważ pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną którą sami produkujemy.

I najważniejsze wszystko to odbywa się w ramach jednej instalacji. Nie ma potrzeby instalowania osobnych systemów dla każdej z funkcji.

Ogrzewanie nadmuchowe to system całoroczny który zadba o odpowiednią temperaturę w Twoim kościele bez względu na porę roku.