Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

20 Stycznia 2020

Ogrzewanie nadmuchowe dla kościołów

Ogrzewanie stanowi jeden z ważniejszych wydatków jakie musimy ponosić w związku z użytkowaniem budynków. I nie ma tu większego znaczenia, czy jest to budynek mieszkalny, przeznaczony na usługi i produkcję, czy też budowla o przeznaczeniu publicznym.

Rozwój technologii w budownictwie sprawił, że i ten segment rynku – związany z ogrzewaniem –wzbogacił się o nowe, wcześniej w Polsce nieznane lub niestosowane, sposoby na zapewnienie odpowiednich temperatur w pomieszczeniach i całych budynkach.

Jednym z nich jest ogrzewanie nadmuchowe. Technologia od wielu lat z powodzeniem wykorzystywana za oceanem coraz większą popularność zdobywa sobie także i w Polsce. Co stoi za sukcesem tego rozwiązania? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Rafała Kulasa, właściciela firmy THERMICO, specjalizującej się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie projektowania i montażu systemów ogrzewania nadmuchowego w budynkach sakralnych, kościołach i na plebaniach.

Panie Rafale, dlaczego akurat ogrzewanie nadmuchowe jest najlepszym rozwiązaniem do zapewnienia optymalnej temperatury w kościołach i innych budynkach sakralnych?

- Przede wszystkim z powodu ekonomii. Choć początkowa inwestycja może wydawać się nieco droższa od powszechnych systemów grzewczych, to w miarę eksploatacji jej koszt szybko się zwraca. Później możemy mówić już o realnych oszczędnościach, które w przypadku ogrzewania nadmuchowego sięgają 20% wobec tradycyjnych instalacji. Warto w tym miejscu wspomnieć także o łatwym i niewymagającym serwisie urządzeń, co w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych opartych na podgrzanej wodzie i grzejnikach nie jest już tak oczywiste.

W jaki sposób generowane są tak duże oszczędności?

- Zasada jest prosta. Im większa kubatura pomieszczeń, tym większą ilość grzejników należy zastosować do jej ogrzania. Wiąże się to także z rozbudowaną instalacją wodną do ich zasilania. W przypadku ogrzewania nadmuchowego mamy do czynienia z jednym urządzeniem o określonej mocy grzewczej i odpowiednio rozmieszczonymi kanałami nawiewnymi, którymi ogrzane powietrze jest transportowane do różnych części pomieszczenia. Jako, że nośnikiem energii cieplnej jest tu powietrze, unikamy każdorazowego podgrzewania dużej ilości wody, która jest w obiegu. Sprawia to, że nagrzanie pomieszczenia odbywa się znacznie szybciej, co w konsekwencji już prowadzi do oszczędności.

Sam system nie musi też być włączony non-stop. Wysoka sprawność tego rodzaju ogrzewania powoduje, że jego włączenie może nastąpić niedługo przed zaplanowanymi uroczystościami. W pozostałym czasie nie ma konieczności podtrzymywania działania pieca, tym samym nie marnuje się energii służącej do jego pracy.

A jak ogrzane powietrze rozprowadzane jest wewnątrz budynku?

- Odbywa się to dyskretnie umieszczonymi kanałami nawiewnymi wykonanymi z preizolowanych paneli. Posiadają one doskonałe wygłuszenie akustyczne, oraz izolację cieplną. Transportowane w ten sposób ciepło trafia bezpośrednio i bez strat do miejsc przeznaczenia, czyli kratek nawiewnych umieszczonych w różnych częściach budynku. Same kratki są dopasowane do wystroju i nie zaburzają estetyki wnętrza.

Kanały nawiewne zastępują instalację wodną występującą w tradycyjnych systemach grzewczych. Nie korodują i nie zużywają się. Jako, że nie mają styczności z wodą, nie występuje tu też problem z kamieniem osadowym i korozją, które w konsekwencji dłuższego użytkowania prowadzą do rozszczelnienia i spadku wydajności instalacji grzewczej.

Czy to jedyna zaleta ogrzewania nadmuchowego?

- Nie. Choć mówimy potocznie o ogrzewaniu nadmuchowym, sam system ma znacznie szerszą funkcjonalność. Uzupełnienie o moduł klimatyzatora sprawia, że w porze letniej, a także podczas dużej frekwencji w czasie uroczystości kościelnych, możliwe jest obniżenie temperatury w budynku. Działa to dokładnie na tej samej zasadzie, przy czym schłodzone tym razem powietrze transportowane jest tymi samymi kanałami co w przypadku ogrzewania. Mówiąc krótko, z kratek nawiewnych zamiast ciepłego wydobywa się powietrze schłodzone. Dodatkowo można wzbogacić system o nawilżacz, dzięki któremu i ten parametr jest pod naszą kontrolą. Ma to duże znaczenie w przypadku starszych budowli, które podatne są na występowanie wilgoci, czy przemarzanie ścian. System może spełniać także funkcję sprawnej wentylacji, dzięki której powietrze w obiekcie jest po prostu wymieniane na świeże. Zastosowanie wysokiej jakości filtrów sprawia, że do budynku dostarczane jest ono po odpyleniu i bez alergenów.

Zdaje się, że to bardzo skomplikowane..?

- Nic bardziej błędnego. Wszystkimi parametrami zarządza się za pomocą jednego sterownika, którego obsługa jest banalnie prosta. Możliwość programowania, w zależności od potrzeb w danym budynku, sprawia, że system ogrzewania nadmuchowego jest praktycznie bezobsługowy.

A czy instalacja systemu wiąże się z przebudową obiektu?

- Jedynym uciążliwym elementem jest konieczność montażu kanałów nawiewnych. Warto zatem pomyśleć o tego rodzaju inwestycji przy przeprowadzanym remoncie. Jednak nasza wyspecjalizowana i profesjonalna ekipa montażowa poradzi sobie z problemem także w budynkach w ciągłym użytkowaniu, w których nie ma konieczności przeprowadzania prac renowatorskich i remontowych. Zapewniamy bowiem szybki czas realizacji inwestycji z pełnym poszanowaniem estetyki i wartości - zarówno materialnej jak duchowej - miejsca, w którym jest ona przeprowadzana. Nabyte przez nas doświadczenie sprawia, że niewprawne oko nie zauważy zmian, które są konieczne przy tego rodzaju instalacjach.

Czy jest jeszcze coś o czym warto wspomnieć?

- Na zakończenie dopowiem, że system ogrzewania nadmuchowego jest niemal bezgłośny. Ma to duże znaczenie w obiektach kościelnych, gdzie cisza jest naturalną cechą budynku skłaniającą do przemyśleń i modlitw.

W przypadku pojawiających się pytań związanych z możliwościami montażu oraz sposobem działania zachęcam do kontaktu telefonicznego pod numerem 663 213 032, podczas którego odpowiem na każde pytanie w tym zakresie.

Dziękuję za udzielone odpowiedzi. Myślę, że system ogrzewania nadmuchowego zainteresuje wiele osób odpowiedzialnych za utrzymanie i administrowanie budynków sakralnych.

- Dziękuję również, a w razie pytań zachęcam do kontaktu.


 

Wywiad ukazał się w Nowoczesnej Plebanii, nr. 2/2018