Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

E-katalog firm rekomendowanych dla parafii i zakonów

31 Października 2017

Pozwól się usłyszeć, czyli dlaczego tak ważne jest dobre nagłośnienie

Kościół jest miejscem, w którym jedną z najważniejszych ról odgrywa przekaz i słowo mówione. Ksiądz, zwracając się do wiernych, przekazuje im pewne wartości, pomaga zrozumieć i spojrzeć na świat z innej perspektywy. Jednak, aby przekaz został dobrze zrozumiany i zinterpretowany zgodnie z intencją mówcy, musi być najpierw dobrze usłyszany. Nie zawsze tak jest, ponieważ praktycznie każdy obiekt sakralny jest akustycznym wyzwaniem zarówno dla księdza, jak i słuchających go wiernych. Ponadto kościół to miejsce, gdzie wysokie wymagania w zakresie pracy systemu nagłośnieniowego spotykają się z równie wysokimi wymaganiami zachowania wizualnej spójności wnętrza.

Akustyka większości kościołów jest planowana z intencją naturalnego wzmacniania lub podtrzymania energii dźwięku. I to założenie się sprawdza – prawie zawsze brzmienie zachowuje swoją moc, ale efektem ubocznym jest jednoczesne pogarszanie się poziomu rozpoznawalność mowy. W przeszłości naturalnym sposobem radzenia sobie z problemem słabej słyszalności bez nagłośnienia był śpiew: zarówno sama Msza, Nabożeństwa jak i Ewangelia wykonywane były w formie śpiewanej. Dziś wiemy, że za akustykę danego wnętrza odpowiada cały szereg parametrów: akustyka źródła (dźwięk bezpośredni), odbicia i efekty im towarzyszące, pogłos właściwy i tzw. „ogon pogłosowy”. Możemy wpływać na akustykę, regulując poszczególne parametry, ale nie zawsze jest to możliwe i wiąże się z kosztami oraz ingerencją w wystrój wnętrza.

System nagłośnieniowy musi zatem sprostać wyzwaniom jakie stawia dany obiekt. Nagłośnienie powinno charakteryzować się równomiernością pokrycia dźwiękiem całego wnętrza oraz dobrą zrozumiałością mowy. Ważnym elementem jest również rodzaj i kształt zastosowanych głośników, które powinny w możliwie najlepszy sposób wkomponować się we wnętrze nie zaburzając zanadto jego estetyki. Z doświadczenia wiemy, że akustykę każdego pomieszczenia można poprawić za pomocą odpowiednio dobranego sprzętu na poziomie wyjścia komunikatu od mówcy i poziomie odbioru go przez odbiorcę. Dysponując ogromnym doświadczeniem, wiedzą techniczną oraz produktami najwyższej jakości możemy zapewnić najlepszy dźwięk zarówno u źródła – poprzez dobór odpowiednich mikrofonów, oraz doskonałą klarowność dźwięku słyszanego przez odbiorcę – poprzez dopasowanie głośników i ich ustawień do wnętrza kościoła. Warto jednak pamiętać, że ze względu na komfort słyszenia dobrze wykonana sprzętowa korekta akustyki – o ile jest możliwa – nie jest równoznaczna zakupowi najdroższego systemu nagłośnieniowego, co zawsze staramy się uświadomić naszym klientom.

Przed wybraniem metody korekcji i dobraniem odpowiednich komponentów systemu należy przede wszystkim ocenić istniejące zasoby strukturalne, uwarunkowania architektoniczne i aktualne właściwości akustyczne danego wnętrza. Dopiero na tej podstawie możemy przygotować indywidualne rozwiązania, które są zgodne z architekturą, konstrukcją obiektu i ograniczeniami prawnymi. Z naszego doświadczenia oraz opinii zadowolonych klientów wynika, że świetnie dopasowane i perfekcyjnie zestrojone ze sobą elementy systemu nagłośnieniowego oparte o wcześniejsze pomiary znacznie poprawiają słyszalność i rozpoznawalność zarówno mowy jak i śpiewu. W większości instalacji, które z powodzeniem zrobiliśmy w kościołach na terenie całej Polski, bardzo dobrze sprawdziło się połączenie mikrofonów bezprzewodowych firmy Sennheiser z głośnikami marki AVE.

Z perspektywy osób profesjonalnie zajmujących się nagłośnieniem, widzimy, że zróżnicowane uwarunkowania poszczególnych obiektów sakralnych oraz rosnąca cały czas świadomość wagi dobrego nagłośnienia w kościołach sprawiają, że potrzebne są innowacyjne rozwiązania, dopasowane do indywidualnych potrzeb. W ścisłej współpracy z diecezjami oraz dekanatami coraz częściej opracowujemy „szyte na miarę” systemy audio dla kościołów, świątyń i katedr, które są przeznaczone zarówno do nagłaśniania głosu, jak również muzyki. Cieszymy się, z zaufania, którym obdarzają nas kolejne świątynie i zawsze służymy pomocą.

 

 

 

 

 

 

 

Adam Jankowski, Aplauz Sp. z o. o.