Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

07 Maja 2024

Osuszanie – pierwszy krok przed remontem i termomodernizacją

Przeprowadzenie remontu obiektu sakralnego, to duże wyzwanie, często więc prace przeprowadzane są wieloetapowo i rozłożone na kilka lat. Z przywracaniem zabytkom oraz starszym świątyniom dawnego blasku wiąże sie też wiele aspektów formalno-prawnych, a także nieskończona ilość niespodzianek – niekoniecznie tych radosnych – które czekają na inwestora w czasie prac. Przykrym zaskoczenim, które może uwidocznić się w czasie renowacji, jest obecność wilgoci kapilarnej. Wilgoć podciągająca od gruntu najczęściej jest widoczna już przed remontem, jednak zdarza się, że dopiero podczas prowadzenia prac, lub co gorsze, po ich zakończeniu, okazuje się, że obiekt jest zawilgocony. Nasza firma KAZ d.o.o. już od 1992 r. zabezpiecza obiekty sakralne i zabytkowe przed wilgocią, przywracając piękno perłom architektury.

Czym jest wilgoć kapilarna? I dlaczego tak ważne jest zlikwidowanie jej przed remontem?

Wilgoć kapilarna jest charakterystyczna dla budynków starszych i zabytkowych, budowanych w czasach kiedy nie były stosowane hydroizolacje. Podstawowe materiały budowlane (cegła, kamień, zaprawa murarska, beton…) są mniej lub bardziej porowate stąd, przez mikropory w ich strukturze wilgoć przenika z gruntu i stopniowo podciąga się do góry. Odpowiedzialnym za to jest powierzchniowe napięcie wody, występujące przy polaryzacji molekuł wody, a bezpośrednią tego konsekwencją jest efekt kapilarny. W konsekwencji tego zjawiska woda „wspina się po ścianie“, a przemieszczając się wytwarza dodatkowe pole elektromagnetyczne, co jeszcze zwiększa kapilarne działanie. Przemieszczająca się w górę woda, niesie ze sobą także sole, azotany oraz siarczany zawarte w glebie. W zależności od składu gruntu, na murach objętych problemem wilgoci kapilarnej mogą się pojawić większe lub mniejsze wysolenia, niekiedy sporych rozmiarów kryształki soli, białe igiełki lub żółte plamy. Ponadto na zawilgoconych ścianach pojawia się grzyb. Aby remont obiektu przebiegał prawidłowo, jedną z pierwszych czynności, którą należy wykonać jest osuszenie i trwałe zabezpieczenie ścian przed powrotem wilgoci. Jest to niezwykle istotne, gdyż tylko właściwie osuszone fundamenty, piwnice, mury i posadzki nadają się do prowadzenia dalszych prac remontowych. Nałożenie tynków, farb i innych powłok budowlanych na zawilgocone ściany doprowadzi bowiem w krótkim czasie do zniszczenia efektów remontu i degradacji materiałów, więc zniweczy cały trud i fundusze włożone w remont.

PROsystem – skuteczne rozwiązanie problemu wilgoci w obiektach zabytkowych

Niezwykle skuteczną formą osuszania, która jest dedykowana dla obiektów zabytkowych i skaralnych jest metoda zastosowana w urządzeniach PROsystem. Użycie PROsystemu do usunięcia wilgoci kapilarnej z budynku, nie wymaga kosztownych prac, wykopów czy rozprowadzania instalacji, dzięki czemu inwestor zaoszczędzi zarówno na czasie, jak i pieniądzach. Udoskonalona przez firmę KAZ d.o.o. metoda elektroosmozy w całkowicie bezinwazyjny sposób osusza mury i zabezpiecza je przed ponownym działaniem wilgoci kapilarnej, trwale uniemożliwiając podnoszenie wody. Urządzenie PROsystem wytwarza pole elektromagnetyczne i wysyła fale o odpowiednim natężeniu w kierunku ścian powodując, że woda pod naturalnym ciężarem opada do gruntu. Dzięki udoskonalonej technologii pierwsze efekty działania PROsystem są widoczne niekiedy już po kilku dniach - w zależności od porowatości materiału budowlanego oraz przepuszczalności gleby. Instalacja PROsystemu pozawla zatem zarówno osuszyć mur, jak i zastąpić izolację poziomą budynków w których takiej izolacji nie ma lub też uległa uszkodzeniu. Co więcej, zabezpieczenie budynku przed wilgocią pozwala uzyskać znacznie lepsze rezultaty termomodernizacji. Problemu zawilgoconego muru nie rozwiąze bowiem położenie na ściany powłok nieprzepuszczających wilgoci czy ocieplenie budynku i pokrycie nowym tynkiem. Zamknięcie wody w murze spowoduje bowiem tylko czasowe i złudne pozbycie się problemu wilgoci – woda, choć początkowo niewidoczna na ściane, nadal będzie niszczyć budulec, a w konsekwencji zamarzania zimą i parowania latem doprowadzi do zniszczenia materiału budowlanego. Co więcej, zawilgocony budynek bardzo trudno jest ogrzać. Dzięki osuszeniu, mury i posadzki przestają oddawać chłód, dzieki czemu zwiększa się efektywność źródeł ciepła zastosowanych w świątyni i ograniczone zostają nakłady na ogrzewanie.

Osuszenie budynku urządzeniami PROsystem chorwackiej firmy KAZ d.o.o. to inwestycja, która pozwala skutecznie i trwale zabezpieczyć zabytek przed wilgocią oraz cieszyć się trwałością wykonywanych remontów na wiele lat. Nasza firma posiada ponad 25 lat doświadczenia w zabezpieczaniu budynków i obiektów sakralnych w całej Europie, w tym setki obiektów sakralnych zabezpieczonych w Polsce. Zaufały nam już takie instytucje jak m.in. Parafia Archikatedralna św. Stanisława B. M. i św. Wacława M. na Wawelu, Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie, Kuria Gliwicka, Kuria Warszawska oraz wiele wiele innych parafii, zakonów i instytucji świeckich w całej Polsce.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego +48 735 098 909 – zawsze służymy radą i staramy się dostosować nasze rozwiązanie do każdego obiektu indywidualnie, działamy na terenie całej Polski. Więcej informacji na temat naszego systemu znajdą Państwo na stronie www.polska-prosystem.pl