Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

19 Listopada 2018

By lepiej usłyszeć Słowo Boże

Zastosowania materiałów akustycznych, dźwiękochłonnych, dekoracyjnych – rozwiązania dla obiektów sakralnych.

Sufity oraz panele ścienne

Sufity oraz panele ścienne stosowane są w budynkach użyteczności publicznej, biurach, szkołach i kościołach – wszędzie tam, gdzie od dobrej akustyki zależy prawidłowe funkcjonowanie obiektu i dobra atmosfera gwarantującą komfort przebywających w nim osób. 
Nabożeństwa obywające się w kościołach bazują głównie na komunikacji słownej pomiędzy księdzem, organistą w wiernymi. W komunikacji najważniejszym parametrem jest zrozumiałość przekazywanej treści  w kościołach. Możliwość poprawienia komunikacji słownej przy zastosowaniu rozwiązań elektroakustycznych jest istotna; jednak ostateczna wynikowa jakość przekazu słownego a tym samym zrozumiałość mowy zależy w równym stopniu od klasy systemu nagłośnienia  ale i jakości akustyki wnętrza.  Natomiast błędem jest myślenie, że system nagłaśniania może diametralnie poprawić zrozumiałość mowy w pomieszczeniu gdyż granica tej poprawy jest określona przez warunki akustyczne wnętrza.

Czas pogłosu

Jednym z wielu parametrów opisujących akustykę wnętrza jest czas pogłosu, który mówi o tym jak długo po ustaniu dźwięku bezpośredniego będziemy słyszeli w pomieszczeniu dźwięk pogłosowy. Parametr ten kontrolują materiały wykończeniowe (ścian, posadzek, siedzeń) o odpowiednich współczynnikach pochłaniania dźwięku. W przypadku obiektów sakralnych praktycznie zawsze mamy do czynienia z czasem pogłosu o wartościach częstotliwości wyraźnie wyższych. Projektowanie akustyki wnętrza rozpoczyna się  od kreowania kształtu pomieszczenia. Poprawa warunków akustyki, zwiększenie zrozumiałości mowy i gwarancja odpowiedniej częstotliwości dla czułego ucha ludzkiego – te wartości może zapewnić profesjonalny dobór materiałów akustycznych. Analiza aktualnej sytuacji w konkretnym obiekcie sakralnym dostarczy odpowiednich danych do prawidłowego projektu lub korekt akustyki wnętrza..

Sufity podwieszane akustyczne

Rozwiązanie jest bardzo blisko; tuż nad głową. Sufity podwieszane akustyczne. Dźwięk w kościele ulega odbiciu od twardych powierzchni ścian i podłogi, co doprowadza do wzrostu hałasu we wnętrzu i dużego pogłosu. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas  wykonanie dźwiękochłonnego  sufitu lub/i paneli ściennych o wysokiej zdolności pochłaniania dźwięków. Polecamy wyroby, które posiadają najwyższą ( klasa A)  pochłaniania dźwięku. Sufity posiadają unikalna powłokę – Akutex. Jest to nowoczesna na pozór szczelna i gładka powierzchnia, która daje możliwość ograniczenia poziomu hałasu nie przepuszczając jednocześnie zanieczyszczeń i kurzu.  Wybór kolorów, inspirowanych naturą barw, krawędzi, wzorów płyt sufitowych i paneli ściennych daje nieograniczone możliwości w tworzeniu wnętrz, spełniających najwyższe wymagania funkcjonalne i estetyczne.
Płyty posiadają również wysoki współczynnik odbijania i rozpraszania światła, co wpływa na lepsze doświetlenie wnętrza zarówno światłem naturalnym jak i sztucznym. W połączeniu z wysokimi parametrami akustycznymi stanowi doskonałe  wykończenie wyższych partii ścian oraz sufitów w obiektach sakralnych.

Akustyczne dekoracyjne powłoki sufitowe

Powłoka sufitowa jest innowacją w stosunku do istniejących systemów sufitów podwieszanych. Jego podstawowym przeznaczeniem jest, podobnie jak dotychczasowe rozwiązania, obniżanie wysokich pomieszczeń, maskowanie istniejących instalacji, izolowanie wnętrz przed zalaniem, hałasem i ochrona przed utratą ciepła. Jedną z funkcji sufitów  dekoracyjnych jest zwiększenie możliwości plastycznych i architektonicznych, poprzez wyrównanie powierzchni stropów, maskowanie powstałych pęknięć, zacieków bądź uszkodzeń mechanicznych. Sufit pozwala szybko i czysto odmienić istniejące wnętrze poprzez łatwość  w nadaniu dowolnego kształtu, wytrzymałość i brak konieczności odnawiania i malowania. Każdy z powstających sufitów posiada swój niepowtarzalny rozmiar, kolor, kształt przez co zamawiana powłoka jest spersonalizowana. 
Perfekcyjnie gładki, wykonany na wymiar pomieszczenia, odporny na odkształcenia, trwały i dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej sufit, tworzy efekt szklanej tafli. Powłoka sufitu jest bardzo lekka; montaż nie obciąża  istniejących  stropów i konstrukcji dachu. Sufit mocowany jest jedynie do konstrukcji nośnej . W celu osiągnięcia lepszych efektów akustycznych stosuje się wypełnienia  z wełny mineralnej o właściwościach akustycznych  i izolacyjności cieplnej.

Panele akustyczne z nadrukiem

Proponujemy zastosowanie paneli ściennych, które nadają pomieszczeniu ciepły i ekskluzywny charakter. Jednocześnie, poprzez zastosowanie nieograniczonych możliwości nadruku cyfrowego, zapewniają nie tylko wysokie parametry akustyczne ( tak oczekiwane w pomieszczeniach sakralnych) ale dodatkowe możliwości projektowania wnętrz oraz ciekawe doświadczenia wizualne. Druk cyfrowy na panelach ściennych  zapewni trwałe i eleganckie wykończenie wnętrza i ukryje wszelkie niedoskonałości ściany a właściwa akustyka przyczyni się do prawidłowego słyszenia i wykonywania czynności, do których dane wnętrze jest przeznaczone.
 

Firma

Z licznego zakresu świadczonych usług firma PHU SUFMARTECH Andrzej Tecław specjalizuje się w m.in. projektowaniu i montażu sufitów podwieszanych. W zależności od potrzeb i sytuacji architektonicznej SUFMARTECH profesjonalnie rozstrzyga  problemy związane z kolorystyką a szczególnie z akustyką dużych powierzchni sakralnych. Współpracujemy z doświadczonymi projektantami wnętrz, akustykami oraz konstruktorami. Dysponujemy bardzo szeroką gamą kolorystyczną  a także unikatową możliwością nadruku barwnego np. określonych, symboli religijnych, wzorów czy ornamentów. Potrafimy dowolnie kształtować  płaszczyzny sufitu, od powierzchni giętych do form skomplikowanych, przebiegających w różnych kierunkach tworzących integralna architekturę wnętrza kościoła.
Montaż sufitów i paneli przebiega sprawnie ponieważ posiadamy własne specjalistyczne rusztowania a zaufany zespół pracowników zapewni szybką realizację i bezpieczeństwo budowy.
Wnętrze o odpowiedniej akustyce zapewnia komfort  wiernym, nastraja do modlitwy i skupienia. Zła akustyka, zjawisko tzw „ trzepoczącego echa” powoduje zbyt długi czas pogłosu i niezrozumiałość mowy; prowadzi do zmęczenia i irytacji słuchających. Rozprasza i męczy. Właściwe dobrane materiały dźwiękochłonne w płaszczyźnie ścian oraz sufitów ograniczają pogłos co powoduje, że lepiej słyszymy  kazanie, lepiej brzmią organy i muzyka. Przestrzeń wnętrza kościoła powinna być porównywalna z akustyką sali koncertowej czy teatralnej. Spełniamy te wymogi dzięki wieloletniemu doświadczeniu.
Najlepszą rekomendacją dla naszej firmy są przyjazne stosunki z wieloma proboszczami, z którymi prowadzimy parafialne inwestycje. Szczycimy się także licznymi podziękowaniami sygnowanymi przez hierarchię kościelną, to dla firmy wielka satysfakcja i świadomość, że pozostawiamy po sobie dobry ślad w kulturze sakralnej Polski.
 
Kontakt: PHU SUFMARTECH ANDRZEJ TECŁAW                                                                                           
UL. SZKOLNA 4 A , 62-081 CHYBY/K. POZNANIA                                                                                                           
Tel. 61 816 05 82, 61 816 05 83, E mail: biuro@sufmartech.pl                                                                                                           
Andrzej Tecław, Tel 601 585 691, Email: Andrzej.teclaw@sufmartech.pl
PRACOWNIA PROJEKTOWA ZDZISŁAW MLECZAK
UL. SŁOWACKIEGO 2,  64 – 400 MIEDZYCHÓD
TEL. 607 033 162 ,   E mail: zdzislaw.mleczak@o2.pl  
 

Nasze referencyjne obiekty sakralne:

1. REMONT STUDIA RADIA MARYJA w Toruniu    
Wyremontowaliśmy studio nagrań S1 i  studio reżyserki dźwięku poprzez zastosowanie akustycznych sufitów podwieszanych, paneli ściennych, wolno  wiszących płyt z logo Radia Maryja i oświetlenia studyjnego.
 
2. DOM PIELGRZYMA „BETLEJEM” w Licheniu – dostawa i montaż akustycznych sufitów podwieszanych i paneli ściennych na sali konferencyjnej, restauracji,  w wejściu głównym i pomieszczeniach technicznych.
 
3. KOŚCIÓŁ pw. MIŁOSIERDZIA BOŻEGO w Koninie
Dostawa i montaż dekoracyjnych powłok sufitowych wraz z izolacją akustyczną  oraz dociepleniem całego kościoła w celu uniknięcia strat ciepła.
 
 
4. KOŚCIÓŁ pw. Bł. MICHAŁA KOZALA BPA I  MĘCZENNIKA w Janikowie
Dostawa i montaż dekoracyjnych powłok sufitowych wraz z izolacją akustyczną w celu uniknięcia strat ciepła.
 
5. KOŚCIÓŁ parafii EWANGELICKO- AUGSBURSKIEJ  w Poznaniu
Dostawa i montaż akustycznych paneli sufitowych  zgodnie z projektem akustyka prof. dr hab. Piotra Miecznika.
 
6. KOŚCIÓŁ św. OJCA PIO  z PIETRELCINY w Strzeszynie Greckim w Poznaniu
Dostawa i montaż dekoracyjnych powłok sufitowych wraz z izolacją akustyczną.
 
 
 
 
 
 
7. KOŚCIÓŁ pw. BŁ. RADZYMA GAUDENTEGO w Gnieźnie
Dostawa i montaż akustycznych  paneli sufitowych poprawiających akustykę pomieszczenia i zrozumiałość mowy. Prace wykonano zgodnie z projektem akustycznym  i pomiarami przed- i powykonawczymi ( czas pogłosu przed zamontowaniem akustycznych rozwiązań wyniósł 8,5s; po zakończeniu prac 2,1s). 
 
8. KOŚCIÓŁ pw. ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP w Puszczykowie
Sala JANA PAWŁA II – akustyczne panele ścienne wykonane  w  technologii nadruku cyfrowego.
 
9. KAPLICA i SALKA KONFERENCYJNA – MISJONARZE ŚWIĘTEJ RODZINY w Bąblinie                                   
Akustyczne przestrzenne sufity podwieszane Ecophon w salce konferencyjnej pełniącej funkcję kaplicy.
 
10. KOŚCIÓŁ pw. NIEPOKALANEGO SERCA MARYI w Międzychodzie
Wykonanie  integralnej części wystroju wnętrza prezbiterium składającego się z giętych płaszczyzn dekoracyjnych stanowiących tło rzeźby Maryi, jako patrona kościoła. Ponadto wykonano zabezpieczenie p-poż ścian prezbiterium.
 
11. KOŚCIÓŁ pw. ŚW. JANA PAWŁA II  w Poznaniu
Wykonaliśmy kompleksowe prace montażowe sufitów akustycznych obejmujące dostawę i montaż powłok sufitowych wraz z dociepleniem stropu kościoła i wieży kościelnej. Ponadto wykonaliśmy sufity ogniowe w kruchtach