Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

30 Stycznia 2020

Modernizacja ogrzewania w kościele

Ogrzewanie w kościele.

Ogrzewanie w kościele stanowi jeden z ważniejszych aspektów mających bezpośredni wpływ na komfort osób duchownych i wiernych podczas uroczystości kościelnych. Specyfiką obiektów sakralnych jest to, że w czasie zimowych pór roku budynek jest najczęściej bardzo słabo ogrzany, latem zaś w środku panują gorąco i duchota. Z pewnością też niejednej osobie zadrżała ręka przy opłacaniu rachunku za sezon grzewczy w kościele. Wysokie opłaty tłumaczymy wciąż rosnącymi cenami za energię i podgrzewanie wody do tradycyjnych systemów grzewczych. Nie zmienia to jednak faktu, że koszt za ogrzewanie kościoła jest poważnym obciążeniem dla budżetu parafii.

Jak temu zaradzić?

Zapytaliśmy o to właściciela firmy THERMICO, specjalizującej się w projektowaniu, montażu oraz serwisie systemów ogrzewania nadmuchowego dla kościołów i obiektów sakralnych – Pana Rafała Kulasa.

Jakie rozwiązania proponuje THERMICO?

Nasza firma od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu i montażu systemów ogrzewania nadmuchowego. Realizacje wykonane w wielu zakątkach Polski oraz Ukrainy wskazują, że jest to jedno z najlepszych rozwiązań, jakie można zastosować na potrzeby kościołów i obiektów sakralnych.

Funkcjonalność, wygoda, niższe koszty.

Trudno tu o silniejsze argumenty, jednak wygoda i znacznie niższy koszt użytkowania wobec tradycyjnych systemów grzewczych opartych na podgrzewaniu wody, mówią same za siebie. Dochodzi do tego funkcjonalność systemu, który z łatwością przestawić można na funkcję wentylacji lub klimatyzacji w letnich porach roku oraz niemal bezgłośna praca, dająca możliwość zachowania ciszy oraz skupienia podczas każdej mszy i uroczystości w kościele.

Modernizacja ogrzewania w kościele.

Najlepszym rozwiązaniem jest uwzględnienie systemu ogrzewania nadmuchowego już przy planach budowy obiektu. Thermico zaplanuje przebieg kanałów i umiejscowienie urządzeń w zgodzie z wymogami planu architektonicznego. Jednak inwestycje takie przeprowadzane są także w kościołach wybudowanych nawet kilkaset lat temu. Modernizacja ogrzewania w kościele w pewnym momencie staje się koniecznością. Warto wtedy zaplanować ją tak, by jak najniższym kosztem uzyskać jak największą funkcjonalność systemu. Z pomocą może tu przyjść modułowy system budowy, dzięki czemu inwestycję można rozłożyć na dłuższy okres czasu.

Oszczędność i ekologia.

Korzyści jakie przynosi modernizacja ogrzewania w kościele to przede wszystkim koszt użytkowania instalacji. Okazuje się bowiem, że efektywność stosowanych urządzeń pozwala zaoszczędzić nawet 30% wartości dotychczasowych kosztów ogrzewania. Możliwość zasilania instalacji gazem ziemnym czyni ją ekologiczną. Systemy ogrzewania nadmuchowego oparte na elektrycznej pompie ciepła coraz chętniej są też zasilane zieloną energii. Z pewnością jest to pomysł na ogrzewanie kościołów, który staje się coraz bardziej popularny nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Artykuł ukazał się w Nowoczesnej Plebanii, nr. 2/2019