Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

Wyszukaj firmę
w e-Katalogu

Polecamy

 

11 Kwietnia 2017

Kontrola dostępu w obiektach sakralnych

W obiektach, w którym jest wiele drzwi zamykanych na klucz, warto dla bezpieczeństwa i wygody zainstalować tzw. system klucza master. Polega on na tym, że zamki w poszczególnych drzwiach mogą być otwierane przy pomocy kilku kluczy mających różne zakresy dostępów w zależności od uprawnień lub funkcji pełnionych przez korzystające z nich osoby. Klucz master, zwany również generalnym, otwiera wszystkie zamki (tzn. wkładki patentowe) należące do systemu. Są także klucze grupowe, którymi można otworzyć tylko wybrane zamki, a także klucze indywidualne, otwierające jedynie jeden konkretny zamek.
czytaj więcej
08 Grudnia 2016

Nowoczesne sposoby na oszczędne ogrzewanie obiektów sakralnych

W zabytkowym Kościele Najświętszego Salwatora w Krakowie od lat ciepło wytwarzały piece akumulacyjne. Piece akumulacyjne działające w Kościele Najświętszego Salwatora były już bardzo wysłużone i starej generacji, poza tym kościelny obsługiwał ręcznie przez prawie 40 lat. Wymiana ogrzewania była więc tylko kwestią czasu, szczególnie, że ciężko już było wytrzymać chłód, który wkradał się w mury świątyni.
czytaj więcej
22 Września 2016

Efento Logger w Kościele Pokoju w Jaworze – monitorowanie temperatury i wilgotności

Rejestrator temperatury i wilgotności – Efento Logger został zainstalowany w Kościele Pokoju w Jaworze. Efento Logger zasilany jest baterią, która wystarcza na minimum 2 lata pracy, a w pamięci gromadzi 28 000 pomiarów (pomiary temperatury i wilgotności z okresu 1 roku przy próbkowaniu co 15 min). Po zapełnieniu pamięci następuje nadpisywanie danych – najstarsze pomiary zastępowane są nowymi. Przy rejestracji temperatury i wilgotności co godzinę pamieć urządzenia wystarcza na zapis danych przez około 4 lata.
czytaj więcej
10 Sierpnia 2016

Filar dźwiga kościół

Kiedy przypatrujemy się wnętrzom sakralnym to bardzo często spotykamy świątynie o rozległej przestrzeni wewnętrznej. W ośrodkach miejskich już w średniowieczu fundowano kościoły, których zadaniem było pomieszczenie dużej ilości wiernych, a także funkcja reprezentatywna. Kościół od dawna stawiał na zachwyt. Toteż zachwyt nie był pojmowany w znaczeniu próżności budowniczych, a ów przeżycie artystyczne miało skierować uwagę wiernego w stronę Pana Boga.
czytaj więcej
03 Czerwca 2016

Pompa ciepła NIBE-tanie i komfortowe ogrzewanie obiektów sakralnych

W większości parafii koszty ogrzewania kościoła i plebanii to jedna z największych pozycji z budżecie. W dzisiejszych czasach komfort cieplny podczas mszy czy katechezy jest bardzo ważny i pożądany, szczególnie w naszym chłodnym polskim klimacie. Jakie źródło ciepła jest najtańsze w użytkowaniu i jednocześnie najbardziej komfortowe przy ograniczonych zasobach ludzkich do obsługi kotłowni?
czytaj więcej
31 Maja 2016

Kolor zmienia wszystko

Fakt, że Bóg stworzył świat bardzo kolorowy jest czymś bardzo optymistycznym. Myślę, że ciężko byłoby nam się odnaleźć we wnętrzach, które nie posiadałyby koloru. Kolor wpływa na to jak widzimy i z jaką intensywnością nasz wzrok kierujemy ku konkretnym partiom. Bardzo dobrze rozumieli to Caravaggio czy Johannes Vermeer van Delft, którzy tworząc obraz przepajali go niematerialnym światłem, którego źródła widz ma się doszukać. Tak to już jest, że światło dzienne wpada w przestrzeń architektoniczną i zabudowuje całość wyrysowując znaczące szczegóły.
czytaj więcej
03 Kwietnia 2016

Kwiaty w dachu

Od wielu już lat, może tak około 15, dużą furorę wśród kwiatów, które podarowujemy z okazji różnych okoliczności robią pasożyty. Te pasożyty są niezwykle urokliwe, a jednocześnie bardzo trwałe. Przy odrobinie ogrodniczych zdolności potrafią kwitnąć wiele tygodni. Mowa tu oczywiście o storczyku. Co takiego wspólnego może mieć storczyk z dachem i jego konstrukcją.
czytaj więcej
24 Lutego 2016

Odkłamać średniowiecze

Nie wiedzieć czemu wielu możnowładcom zwłaszcza wieku XX zależało na zakłamaniu w odbiorze sztuki średniowiecza. Nie raz przyzwyczailiśmy się mówić do kogoś, kto naszym zdaniem reprezentuje staroświeckie poglądy, że są ze "średniowiecza". W bardzo popularny sposób rozumiemy średniowiecze jako czas zapóźniony, gdzie nic zasadniczo się nie działo. Jest to podstawowy błąd w naszej interpretacji, ponieważ okres średniowiecza jest jednym z najbardziej twórczych i pozwolił na osiągnięcie wielu sukcesów nie tylko w sztuce.
czytaj więcej
28 Czerwca 2015

Kościół przyjmuje „zielony” kolor - czas na odnawialne źródła energii

Po miesiącach oczekiwań papież Franciszek ogłosił swoją drugą encyklikę Laudato Si’: Poświęcona trosce o wspólny dom, zwaną potocznie „zieloną encykliką”. Encykliki to rodzaj dokumentów papieskich najwyższego szczebla, w których papież porusza najistotniejsze kwestie związane z wiarą we współczesnym świecie. W swoim 245-paragrafowym dokumencie Franciszek dotyka wielu kwestii, z którymi zmaga się planeta w dzisiejszych czasach: zmian klimatu, braku wody, utraty różnorodności biologicznej, hodowli zwierząt, genetycznie zmodyfikowanych organizmów czy odnawialnych źródeł energii.
czytaj więcej
23 Czerwca 2015

Zabezpieczenie obiektów sakralnych przed przestępczością

Kradzieże dzieł sztuki znajdujących się w obiektach sakralnych to w tej chwili jeden z większych problemów przestępczości skierowanej przeciwko zabytkom. Podsumowując ostatnie 15 lat, statystycznie można przyjąć, że ofiarą złodziei padło ponad 50% wszystkich kościołów i kaplic! Jakie są przyczyny tego procederu? Jakie podjąć działania, aby zakończyć grabieże? Co zrobić, żeby się ustrzec przed grabieżą? Przeczytaj artykuł.
czytaj więcej
1  2  3  4