Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

25 Października 2022

Kolor zmienia wszystko

Fakt, że Bóg stworzył świat bardzo kolorowy jest czymś bardzo optymistycznym. Myślę, że ciężko byłoby nam się odnaleźć we wnętrzach, które nie posiadałyby koloru. Kolor wpływa na to jak widzimy i z jaką intensywnością nasz wzrok kierujemy ku konkretnym partiom. Bardzo dobrze rozumieli to Caravaggio czy Johannes Vermeer van Delft, którzy tworząc obraz przepajali go niematerialnym światłem, którego źródła widz ma się doszukać. Tak to już jest, że światło dzienne wpada w przestrzeń architektoniczną i zabudowuje całość wyrysowując znaczące szczegóły.
czytaj więcej
07 Sierpnia 2020

Omega System – ramowe rozwiązania dla obiektów sakralnych

Projektowanie wnętrz obiektów sakralnych od wieków cieszyło się mianem profesji o najwyższym prestiżu. Dziś stajemy w obliczu zupełnie nowych możliwości. Nadszedł czas, kiedy kościoły i przykościelne muzea, biblioteki, ogrody pełnią nie tylko funkcje modlitewne, ale też informacyjne oraz edukacyjne. Trzeba jednak pogodzić sacrum miejsca z przesłaniem wystawy. Jak to zrobić, wiedzą najlepiej przedstawiciele firmy Omega System.
czytaj więcej
23 Lutego 2020

Filar dźwiga kościół

Kiedy przypatrujemy się wnętrzom sakralnym to bardzo często spotykamy świątynie o rozległej przestrzeni wewnętrznej. W ośrodkach miejskich już w średniowieczu fundowano kościoły, których zadaniem było pomieszczenie dużej ilości wiernych, a także funkcja reprezentatywna. Kościół od dawna stawiał na zachwyt. Toteż zachwyt nie był pojmowany w znaczeniu próżności budowniczych, a ów przeżycie artystyczne miało skierować uwagę wiernego w stronę Pana Boga.
czytaj więcej
14 Sierpnia 2019

Kwiaty w dachu

Od wielu już lat, może tak około 15, dużą furorę wśród kwiatów, które podarowujemy z okazji różnych okoliczności robią pasożyty. Te pasożyty są niezwykle urokliwe, a jednocześnie bardzo trwałe. Przy odrobinie ogrodniczych zdolności potrafią kwitnąć wiele tygodni. Mowa tu oczywiście o storczyku. Co takiego wspólnego może mieć storczyk z dachem i jego konstrukcją.
czytaj więcej
14 Sierpnia 2019

Odkłamać średniowiecze

Nie wiedzieć czemu wielu możnowładcom zwłaszcza wieku XX zależało na zakłamaniu w odbiorze sztuki średniowiecza. Nie raz przyzwyczailiśmy się mówić do kogoś, kto naszym zdaniem reprezentuje staroświeckie poglądy, że są ze "średniowiecza". W bardzo popularny sposób rozumiemy średniowiecze jako czas zapóźniony, gdzie nic zasadniczo się nie działo. Jest to podstawowy błąd w naszej interpretacji, ponieważ okres średniowiecza jest jednym z najbardziej twórczych i pozwolił na osiągnięcie wielu sukcesów nie tylko w sztuce.
czytaj więcej
03 Października 2018

Sztuka światła – witraż w polskiej architekturze sakralnej początku XX w.

Światło to ulotna i podlegająca nieustającym zmianom materia, która niemalże od początków chrześcijaństwa stanowi istotny punkt odniesienia dla rozwoju architektury sakralnej. Szczególne znaczenie przypisywano mu już w okresie średniowiecza, kiedy utożsamiane było z obecnością Boga we wnętrzu świątyni. Równocześnie, wraz z pojawieniem się w gotyku pierwszych dużych otworów okiennych, nowym elementem wystroju wnętrz sakralnych stały się witraże, które umożliwiły zupełnie nowe odczytanie roli koloru w kształtowaniu przestrzeni sakrum. Malowanie przy pomocy światła, prowadzenie wielostopniowych..
czytaj więcej
15 Lipca 2017

Perły wczesnogotyckiej architektury sakralnej

BAZYLIKA KATEDRALNA W SANDOMIERZU etap I W latach 2008-2011 Konserwacji poddano część wschodnią Bazyliki Katedralnej, czyli: Prezbiterium, Kaplicę Najświętszego Sakramentu oraz zakrystie Kanonicką, Wikariacką i Mansjonarską. Konserwacje prowadzono również w kaplicy Matki Bożej. Prace przeprowadził Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP Kraków oraz firma konserwatorska KAMEX Konserwacja Obiektów Zabytkowych z Krakowa. Projekt prowadzony był przez Parafię Katedralną Narodzenia NMP w Sandomierzu.
czytaj więcej
07 Lipca 2015

Ogród biblijny

Ogród biblijny to specyficzna forma zagospodarowania terenu, której ideą jest zgromadzenie i odpowiednie wyeksponowanie roślin wymienionych na kartach Pisma Świętego. Gatunki te mogą być posadzone na grządkach lub zaprezentowane w donicach - wtedy możemy mówić o kolekcji roślin biblijnych. Bardziej pracochłonnym, a przez to ciekawszym sposobem ich pokazania jest skomponowanie roślin i małej architektury wpisanych w określony klucz wnętrz ogrodowych obrazujących poszczególne tematy biblijne. A zatem stworzenie ogrodu biblijnego wymaga współpracy osób posiadających wiedzę z różnych dziedzin.
czytaj więcej
11 Czerwca 2014

Wyposażenie wnętrz

Jak najlepiej dostosować do Liturgii nawę, w której gromadzą się wierni? W jakim miejscu powinny być umieszczane relikwie? Czym się kierować przy realizacji nowej ambony? Jaki styl jest preferowany w wyposażeniu kościoła?
czytaj więcej
16 Stycznia 2013

Sacrum i ekologia – katedra p.w. Chrystusa - Światła w Oakland, USA

Katedra p.w. Chrystusa – Światła w kalifornijskim Oakland to jedna z największych i najbardziej prestiżowych realizacji sakralnych powstałych w ostatnich latach w USA. Zrealizowany w 2008 r. budynek zwraca uwagę zarówno oryginalną formą, jak i szeregiem nowoczesnych rozwiązań technologicznych zastosowanych przy jej wznoszeniu. Warto podkreślić, że ta ogromna konstrukcja to także przykład tzw. budowli pasywnej, zaprojektowanej z myślą o oszczędzaniu energii potrzebnej do jej użytkowania. Autorem projektu był Craig W. Hartman, związany z San Francisco architekt pracujący dla cieszącej się między
czytaj więcej
1  2