Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

Polecamy

23 Maja 2018

"Beczka" ścina włosy dla chorych na raka parafian

W ramach akcji „O WŁOS” studenci z dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka” w Krakowie zbierali włosy na rzecz chorych na raka. Do nietypowej inicjatywy studentów-parafian przyłączyło się 37 osób. W ten sposób zebrano dwa kartony warkoczy, z których będzie można zrobić peruki dla osób po chemioterapii. 

 

Studenci na rzecz chorych na nowotwór

– Chcieliśmy dać ludziom możliwość podzielenia się z potrzebującymi, dając naprawdę niewiele – włosy, które często u fryzjera są po prostu wyrzucane – powiedziała Karolina Stopa, współorganizatorka akcji. Taki dar jest niezwykle cenny dla osób, które własne włosy utraciły na skutek leczenia. – Peruki z włosów naturalnych są bardzo drogie. Mamy nadzieję, że dzięki akcji choć kilka osób będzie mieć lepsze samopoczucie, co też ma wpływ na rokowania w walce z chorobą – dodała.

Zebrane włosy trafią do Fundacji „Rak’n’roll”, która na co dzień podejmuje działania na rzecz poprawy jakości życia chorych z nowotworami i prowadzi ogólnopolską akcję „Daj włos!”. Stamtąd zostaną przekazane do firmy, która specjalizuje się w produkcji peruk z naturalnych włosów.

 

Cząsta większej układanki

Akcja "Daj Włoch!" jest odpowiedzią na problem częściowego refundowania w polskim systemie zdrowotnym peruki z naturalnych włosów dla osób po chemioterapii. Każdy, kto chce obciąć włosy, może to zrobić w dobrym celu – na peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii. Do akcji włączają się zakłady fryzjerskie, wspólnoty chrześcijańskie, a nawet parafie. Wszystko po to, aby kobiety walczące z rakiem miały więcej siły i odwagi. 

 

"Beczka" nietypowych pomysłów

Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie przy kościele św. Trójcy w Krakowie (parafia "mariacka") to najstarsza wspólnota zrzeszająca studentów w Polsce. Powstała w 1964 roku i nieprzerwanie kształtuje umysły krakowskich żaków. "Beczka" charakterzyuje się nietypowymi pomysłami i akcjami wspierającymi parafian kościoła dominikanów. Do jej najsłynniejszych przedsięwzięć należą: Ciacho za ciacho - akcja charytatywna polegająca na sprzedaży ciast i książek, Łanowa - grupa młodych ludzi, zajmująca się niepełnosprawnymi dziećmi, Slavangard - festiwal promujący filmy krótkometrażowe parafian skupionych przy wspólnotach dominikańskich czy też akcje organizowane w prartnerstwie z krakowskimi organizacjami charytatywnymi, jak Kuchnia dla Ubogich Pani Sawickiej czy Dom Chleba.