Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

Firmy rekomendowane dla parafii i zakonów

19 Listopada 2020

Pomaga nie proboszcz, a cała parafia

Parafia św. Andrzej Boboli w Rudzie Śląskiej to przykład zaangażowania parafian dzięki inicjatywie proboszcza. Ks. Piotr Wenzel wraz z parafianami buduje Dom Ubogich dla lokalnej społeczności. Początkowe małe kroki, jak obdarowywanie ubogich jedzeniem, bardzo szybko przerodziły się w stałe akcje - organizacja pieczywa od lokalnych piekarzy oraz wydawanie go ubogim 3 razy w tygodniu. Stało się to normą w rudzkiej parafii. Początki działalności w parafii św. Andrzeja Boboli to przede wszystkim namawianie do pracy nad sobą, do zerwania z nałogiem, udania się na terapię. Efekty nie satysfakcjonowały proboszcza.
czytaj więcej
14 Października 2020

Piece akumulacyjne ogrzewanie kościołów zabytkowych

Piece akumulacyjne nowej generacji spełniają normy europejskie, dlatego każda parafia która ubiega się o dofinansowanie z budżetu środków unijnych nie powinna mieć problemu z formalnościami i otrzymaniem środków na ten system grzewczy. Przychylna opinia konserwatorów, podyktowana jest skutecznością pieców i neutralnym wpływem na zabytkowe wyposażenie kościoła. Piece akumulacyjne to urządzenia grzewcze najnowszej generacji wyposażone w sterowanie elektroniczne. Zaawansowana technologia pieców akumulacyjnych zapewnia prawidłowy mikroklimat wewnątrz świątyni. To ważne w obiektach zabytkowych, w których znajdują się unikatowe wyposażenie.
czytaj więcej
08 Kwietnia 2019

Jestem księdzem budowlańcem

Mówię o sobie ksiądz budowniczy, bo nim jestem – opowiada ksiądz Jan Jarco, proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego, który od kilku lat buduje kościół przy ulicy Komuny Paryskiej w Krakowie. I udaje mu się to, mimo wielu trudności.Taki portal, w którym będziemy mogli wymieniać się doświadczeniami i poradami, to dla mnie świetna i bardzo pożyteczna sprawa! – chwali stronę www.obiektysakralne.pl Na placu budowy był zawsze sam i było mu nieraz naprawdę ciężko. Trudno wprost uwierzyć, że tu, gdzie dziś stoi prawie gotowy parafialny kościół, nie było kilka lat dosłownie nic.– Pamiętam dokładnie, było to sześć lat temu, kiedy zostałem ...
czytaj więcej
04 Grudnia 2018

Ksiądz też musi się cały czas uczyć

Nie ma dużego doświadczenia. Proboszczem jest zaledwie rok, zapoznaje się dopiero z życiem parafii i całkiem nowymi obowiązkami. Dlatego taka konferencja, jak ta zorganizowana przez firmę Operante, była dla niego czymś bardzo potrzebnym. Mógł zapoznać się z tematami remontów, renowacji, możliwościami obniżenia kosztów energii. To był dobry pomysł – ocenia dziś ksiądz Janusz Starosta z Grodziska Mazowieckiego. Zanim trafił jako proboszcz do parafii Przemienienia Pańskiego był wikarym. Nie miał na głowie zarządzania sporym kościołem, nie musiał mierzyć się z budowniczo-remontowymi tematami.
czytaj więcej
29 Października 2018

Staram się być dobrym gospodarzem

Gdy wszedł na strych drewnianego kościółka, w którym został proboszczem, zobaczył spróchniałą izolację. Na zewnątrz wisiały resztki rynien, a woda lała się równo z dachu. Ks. Proboszcz Ryszard Honkisz nie przeraził się jednak, tylko od razu rozpoczął prace. Trwają 16 lat i przynoszą coraz lepsze efekty. Kościół od kilku lat jest na liście zabytków Szlaku Architektury Drewnianej, a także na szlaku drogi świętego Jakuba. Jest popularna nie tylko wśród parafian, ale i turystów. Ksiądz Honkisz jest dobrym gospodarzem i potrafi radzić sobie w bardzo trudnych sytuacjach, nawet tych budowlanych. Mówi, że wyniósł to z domu.
czytaj więcej
30 Lipca 2018

Ksiądz, który lubi wyzwania

"Ksiądz to nie tylko człowiek od spotkania z Bogiem, ale także budowniczy, który musi wziąć często poziomicę w rękę i pilnować majstrów" – zauważa ksiądz Jerzy Fidura, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Kazimierza Królewicza w Giżycku. Kiedy kończył seminarium duchowne, nie myślał nawet, że będzie musiał się znać na odgrzybianiu murów, stawianiu fundamentów, czy wprowadzaniu nowoczesnego ogrzewania. Szkołę życia Ksiądz dostał w zabytkowym kościele w Kruklankach koło Giżycka. Obiekt wymagał cały czas dużych prac i nakładów. – A ja wtedy zrozumiałem, że moja misja, to prócz pracy duszpasterskiej, także praca niczym na budowie.
czytaj więcej
1  2  3