Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

E-katalog firm rekomendowanych dla parafii i zakonów

29 Marca 2018

Ekonomiczne i skuteczne ogrzewanie kościołów

Najnowszej generacji piece akumulacyjne są urządzeniami grzewczymi zbudowanymi w oparciu o wysokie  standardy oraz wyposażonymi w precyzyjne sterowanie. Skuteczność i ekonomia ogrzewania elektrycznego wynika z prawidłowych ustawień w automatyce pieców. Dobór urządzeń  zgodny z bilansem mocy oraz precyzyjne sterowanie, zapewniają bezpieczny mikroklimat wewnątrz świątyni.

 

 

Ogrzewanie bezpieczne dla kościołów zabytkowych

Ogrzewanie akumulacyjne zapewnia prawidłowy mikroklimat tak  ważny szczególnie w świątyniach zabytkowych. W takich świątyniach znajdują się unikatowe elementy wyposażenia takie jak: organy, rzeźby, ołtarze czy freski. Te zabytki narażone są na uszkodzenia z powodu wilgoci, jeśli nie zadbamy o prawidłowy poziom temperatury i wilgotności.

Temperatura wewnątrz kościoła musi być utrzymana na optymalnym poziomie, aby utrzymać prawidłową wilgotność powietrza i jednocześnie nie przesuszając powietrza wewnątrz świątyni. Stała temperatura wewnątrz kościoła, powoduje, że wilgotne powietrze nie skrapla się na ścianach i oknach. W następstwie nie powstają zacieki na ścianach.

 

"Wybór właściwego ogrzewania dla gotyckiego, kamiennego kościoła z XIV wieku był bardzo trudny. Po analizie różnych propozycji zdecydowałem się na piece akumulacyjne zintegrowane z precyzyjną regulacją temperatury, dzięki którym udało się utrzymać przez całą zimę stałą temperaturę na poziomie 10oC. Przy takiej temperaturze wilgotność powietrza nie spadła poniżej 50%, co ma zasadnicze znaczenie dla trwałości zabytkowego drewnianego wyposażenia świątyni: XVII-wiecznych organów, ołtarzy, drewnianej fryzowej podłogi i stropu. Ze względów estetycznych piece umieściliśmy w odpowiednich miejscach, aby nie zakłócały zabytkowego wystroju świątyni. Ponadto dzięki stabilnym warunkom termicznym takie rozwiązanie okazało się optymalne ekonomicznie"

Ks.Prob. Wacław Dokurno Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Przecznie

 

Dopasowanie się do architektury świątyni

Architektura sakralna, jest wyjątkowa, ale i „wymagająca” dlatego projektując piece akumulacyjne należy zadbać o estetykę, dopasowując urządzenia do wielkości wnęk, wykuszy czy filarów. Jednocześnie zachowując  bilans mocy. Finalnie uzyskujemy ciepło odczuwalne przez wiernych przy akceptowanych kosztach eksploatacji,  nie zakłócając porządku architektonicznego wnętrza świątyni.

 

 

Jak działają piece akumulacyjne i z czego wynikają oszczędności?

Piece akumulacyjne o rozładowaniu dynamicznym magazynują ciepło w rdzeniu akumulacyjnym. Następnie ciepło przekazywane jest do pomieszczenia za pośrednictwem cichego wentylatora, który zamontowany jest w dolnej części pieca.

Na układ sterowania  składają się regulatory temperatury powietrza dla nawy głównej i prezbiterium – te umieszczone są w rozdzielni (w samym kościele zamontowane są tylko czujniki temperatury), następnie programator taniej taryfy, sterownik ładowania, którego czujnik pogodowy zamontowany jest na ścianie zewnętrznej. Piec wyposażony jest w wysokiej jakości izolację, która chroni zgromadzone ciepło przed niekontrolowanym wydostawaniem się.

Główną zaletą ogrzewania akumulacyjnego jest pobór energii elektrycznej jak wyżej wspomniano tylko w czasie trwania taniej taryfy. Dla obiektów sakralnych ogrzewanych energią elektryczną w taryfie C12a. Gromadzenie energii w piecach odbywa się w czasie trwania taryfy „nocnej” lub „pozaszczytowej”, kiedy energia jest prawie 50% tańsza.

 

 

 

Koszt ogrzewania kościoła o pow. 400m2 o wysokości do sklepienia 8m

 

 

W sezonie grzewczym w miesiącach XII, I, II, III

 

 

Koszt od 9 tys. zł do 14 tys. zł w taryfie C12a

 

 

Temperatura wewnętrzna  dla dni powszednich 3 - 50C

Temperatura wewnętrzna dla dni świątecznych 8 -100C

 

 

Koszt ok. 4,5 tys. w taryfie C12a

 

 

Temperatura wewnętrzna dla dni świątecznych 8 - 100C

 

 

 

Etapy realizacji inwestycji w świątyniach

Firma Automatik Elektrociepło z siedzibą w Toruniu z ponad 20-letnim doświadczeniem wychodzi naprzeciw oczekiwaniom  inwestora i dostosowuje się do jego możliwości technicznych i finansowych projektując ogrzewanie świątyni.

W pierwszym etapie  przeprowadzane są konsultacje z księdzem proboszczem, podczas których dokonujemy oględzin technicznych, na podstawie pomiarów projektowany jest właściwy system grzewczy dla danej świątyni. Przygotowany kosztorys uwzględnia cenę zakupu i montażu systemu grzewczego, oraz zbliżony koszt zużycia energii elektrycznej przez cały sezon grzewczy. Taka oferta poddana jest analizie  przez inwestora.

 

Możliwość dofinansowania wymiany ogrzewania

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela pomocy finansowej w ramach likwidacji źródeł niskiej emisji. Dokładnie chodzi o likwidację kotłowni i palenisk węglowych przez zastąpienie ich innymi źródłami ciepła np. ogrzewaniem elektrycznym.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu pt.: ”Nowoczesne systemy grzewcze”  tutaj.

 

Więcej informacji:

Automatik Elektrociepło

ul. Legionów 16

87-100 Toruń

 

tel.  56 660 44 44

tel. 601 506 335

tel. 601 862 788

 

www.elektrocieplo.pl