Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

Polecamy

15 Stycznia 2018

Łódzka parafia buduje studnię dla Ugandy

W nietypowy sposób wierni łódzkiej parafii katedralnej wraz ze swym proboszczem uczczą 450. rocznicę śmierci św. Stanisława Kostki, a zarazem zainaugurują Rok św. Stanisława Kostki - wybudują studnię w Ugandzie, która będzie nosiła imię świętego Polaka. Konferencja Episkopatu Polski zadecydowała, że rok 2018 r. będzie Rokiem św. Stanisława Kostki.

 

 

Promując dziedzictwo swojej diecezji

Katedra łódzka jest jedyną katedrą na świecie poświconą Świętemu Polakowi. Ks. proboszcz Ireneusz Kulesza, chcąc rozsławić Kostkę w świecie zdecydował, że przy pomocy swoich parafian uda mu się wykopać nową studnię i nadać jej imię Stanisława Kostki. Powstanie ona na terenie diecezji Sorudeo (Uganda), a jej zarządcą będzie ks. David Okullu. – Budując studnię św. Stanisława, myślimy o tym, że będzie on patronował młodym Ugańczykom, którzy będą czerpać wodę, ale będzie to także piękny znak naszej duchowej łączności, z tymi, którzy potrzebują pomocy. Bo tam, gdzie jest studnia – woda, tam jest życie, tam jest szkoła, tam jest kościół, tam jest wspólnota ludzi – podkreśla ks. proboszcz Kulesza.

 

Wędrówka z Łodzi do Ugandy

Świątynia pw. św. Stanisława Kostki znajduje się przy głównej ulicy Łodzi. Kamień węgielny pod jej budowę poświęcił 16 czerwca 1901 arcybiskup warszawski Wincenty Chościak-Popiel. Kościół wzniesiono w latach 1901-1912 według projektu łódzkiej (niemieckiej) spółki „Wende i Zarske”. Trójnawowa bazylika wzorowana jest na niemieckiej katedrze w Ulm. Archikatedra łódzka jest najwyższym budynkiem w Łodzi (ma 104,5 m wysokości) i jednym z najwyższych kościołów w Polsce. Właśnie w tym kościele 14 stycznia br. poświęcona została pamiątkowa tablica w języku polskim, angielskim i dialekcie ugandyjskim, która zostanie zamontowana w ugandyjskiej studni św. Stanisława Kostki. Ks. proboszcz Kulesza podkreśla, że św. Stanisław Kostka życie wędrował, dlatego też i teraz powędruje do Afryki. Dzieło charytatywne parafian archikatedralnych nie jest pierwszą tego typu inicjatywą. Wierni, dzięki swoim datkom i zaangażowaniu proboszcza wybudowali w poprzednich latach studnię w Nigerii.

 

Inicjatywa parafii archikatedralnej w Łodzi jest realizowana w partnerstwie z Fundacją "Razem dla Afryki", a patronat medialny sprawuje Gość Niedzielny.