Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

E-katalog firm rekomendowanych dla parafii i zakonów

25 Października 2017

Renowacja barokowej kolegiaty św. Bartłomieja Ap. w Głogówku

Mówi się o nim "Perła Opolskiej ziemi" - kościół pokolegiacki św. Bartłomieja Apostoła w Głogówku, małej miejscowości 42 km od Opola, odzyskuje blask, dzięki renowacji i konserwacji  fresków i sztukaterii. W ciągu 10 lat odnowiono 80 procent zabytku.

Głogówecka wspólnota katolicka jest jedną z najstarszych parafii w diecezji opolskiej. Liczy niespełna 6 tys. wiernych. Swym bogactwem religijnym, historycznym, kulturowym i architektonicznym wpisuje się w poczet wyjątkowych miejscowości Śląskiej Ziemi. W czasie potopu szwedzkiego Głogówek był miejscem schronienia polskiego króla Jana Kazimierza. Tu L. van Beethoven skomponował IV Symfonię. W samym sercu miasta znajdują się dwie świątynie: kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła oraz kościół pw. św. Franciszka. Głogówecka parafia od 10 lat aktywnie pozyskuje fundusze, aby przywrócić blask sakralnym zabytkom. 

 

Fundacja na ratunek zabytkom

Głogówecka parafia z ogromnym poświęceniem troszczy się o posiadane zabytki. Parafianie są świadomi wielkiego zadania, jakim jest przekazanie w najlepszym stanie dziedzictwa kulturowego, ale również trudu i problemów związanych z konserwacją. Dlatego też została powołana Fundacja Glogovia, która od 12 lat wspier parafię w trudnym zadaniu ratowania zabytków. Osoby działające w fundacji - parafianie - postanowili pracę wykonywać bezpłatnie. Jest to konkretne wsparcie w zakresie pozyskiwania sponsorów oraz 1% podatku na renowację sakralnych zabytków Głogówka. 

 

Wielka Renowacja Kolegiaty

Renowacja kolegiaty św. Bartłomieja Apostoła w Głogówku doczekała się kolejnej gruntownej konserwacji fresków Franciszka Sebastniego i sztukaterii Józefa Suberta po 100 latach. Pierwsza renowacja odbyła się w 1906 roku, a malowidła Sebastiniego restaurował znany malarz Józef Langer. Malowidła i sztukaterie od tego czasu zbierały kurze i pyły, czego przyczyną był nieodpowiedni system ogrzewania kościoła. Plany renowacji tego pięknego barokowego zabytku był podejmowane od początku lat 90-tych, ale dopiero w roku 2006 pozyskano pierwsze środki na renowacje kolegiaty. Inicjatorem renowacji jest tutejszy proboszcz ks. Ryszard Kinder. 

 

Technika "kropki"

Przy renowacji fresków zastosowano tzw. technikę kropki, czyli tam, gdzie malowidła brakuje, tam konserwator małym pędzelkiem domalowuje brakujace elementy. Z odległości jednego metra kropki ukłądają się w całość, natomiast spoglądając na fresk z bliska można zauważyć misterną rekonstrukcję pierwotnego dzieła. Konserwację prowadzi zespół fachowców pod nadzorem dra Jarosława Adamowicza z Krakowa. 

 

80 procent blasku

Parafia realizuje obecnie kolejny etap prac konserwatorskich. Obejmują one renowację barokowej dekoracji malowideł ściennych i sztukaterii w południowej nawie bocznej wraz z ołtarzem św. Jana Nepomucena. Podczas prac konserwatorskich przy barokowym ołtarzu odkryto gotyckie freski z XV wieku ukazujące scenę biczowania Chrystusa. Malowidło zostało zabezpieczone, a o jego losie zadecyduje komisja konserwatorska z udziałem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Koszty inwestycji sięgają prawie czterystu tysięcy złotych. Prace wykonane zostały dzięki znaczącemu wparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcie płynie także ze strony Gminy Głogówek oraz Urządu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Konieczny jest jak zawsze wkład własny, który pochodzi z ofiar wiernych i osób przekazujących 1% podatku na rzecz Fundacji Glogovia.