Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

Polecamy

10 Sierpnia 2016

Kolor zmienia wszystko

Fakt, że Bóg stworzył świat bardzo kolorowy jest czymś bardzo optymistycznym. Myślę, że ciężko byłoby nam się odnaleźć we wnętrzach, które nie posiadałyby koloru. Kolor wpływa na to jak widzimy i z jaką intensywnością nasz wzrok kierujemy ku konkretnym partiom. Bardzo dobrze rozumieli to Caravaggio czy Johannes Vermeer van Delft, którzy tworząc obraz przepajali go niematerialnym światłem, którego źródła widz ma się doszukać. Tak to już jest, że światło dzienne wpada w przestrzeń architektoniczną i zabudowuje całość wyrysowując znaczące szczegóły.
czytaj więcej
31 Maja 2016

Betonowe opaski a wilgoć w kościele

Wiek XX przyniósł w restauracji i konserwacji zabytków szereg nowych rozwiązań, które w szerokim zakresie usług są świadczone dla księży proboszczów jako nowinki techniczne, których celem jest zapewnienie świątyni jak najlepszych warunków do jej dalszego funkcjonowania. W zabytkowych świątyniach najczęstszym problemem z jakim borykają się księża jest zawilgocenie muru.
czytaj więcej
03 Kwietnia 2016

Święci w Łomży

Wydawać by się mogło, że Łomża w historii kościoła powszechnego nie wynotowała spektakularnych świętych, którzy wpłynęli na kształt religijnej rzeczywistości. A jednak drobna architektura zdaję się nam uwypuklać tę prawdę, iż właśnie na naszej ziemi żyły i żyją osoby, w jakiś nie materialny sposób dotykające nieba.
czytaj więcej
24 Lutego 2016

Czyszczenie cegły

Podstawowym materiałem w budownictwie już od czasów etruskich jest cegła. Na przestrzeni historii była rozmaicie wykonywana, co wpływało na późniejszą trwałość budowli.
czytaj więcej
21 Lipca 2015

Nie upadajcie na dachu/duchu!

Przychodząc na parafię wiedziałem, że czeka mnie remont dachu, gdyż przy większych deszczach w kościele miałem 4-5 kałuż. Szczególnie w tej części krytej łupkiem dach był już nieszczelny. Uzupełniać braków się już nie dało, bo każda ingerencja na łupku powodowała kolejne pęknięcia starych płytek – a co za tym idzie, kolejne dziury. Od roku 2009 jestem proboszczem w małej parafii Koperniki – niedaleko Nysy (woj. opolskie), na którą składa się 7 wiosek. Opiekuję się w ten sposób 3 kościołami: parafialnym i dwoma filialnymi.
czytaj więcej
09 Stycznia 2013

Jestem księdzem budowlańcem

Mówię o sobie ksiądz budowniczy, bo nim jestem – opowiada ksiądz Jan Jarco, proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego, który od kilku lat buduje kościół przy ulicy Komuny Paryskiej w Krakowie. I udaje mu się to, mimo wielu trudności.Taki portal, w którym będziemy mogli wymieniać się doświadczeniami i poradami, to dla mnie świetna i bardzo pożyteczna sprawa! – chwali stronę www.obiektysakralne.pl Na placu budowy był zawsze sam i było mu nieraz naprawdę ciężko. Trudno wprost uwierzyć, że tu, gdzie dziś stoi prawie gotowy parafialny kościół, nie było kilka lat dosłownie nic.– Pamiętam dokładnie, było to sześć lat temu, kiedy zostałem ...
czytaj więcej
1  2