Obiekty Sakralne e-Katalog firm dla parafii

Polecamy

28 Listopada 2019

Nie upadajcie na dachu/duchu!

Przychodząc na parafię wiedziałem, że czeka mnie remont dachu, gdyż przy większych deszczach w kościele miałem 4-5 kałuż. Szczególnie w tej części krytej łupkiem dach był już nieszczelny. Uzupełniać braków się już nie dało, bo każda ingerencja na łupku powodowała kolejne pęknięcia starych płytek – a co za tym idzie, kolejne dziury. Od roku 2009 jestem proboszczem w małej parafii Koperniki – niedaleko Nysy (woj. opolskie), na którą składa się 7 wiosek. Opiekuję się w ten sposób 3 kościołami: parafialnym i dwoma filialnymi.
czytaj więcej
08 Kwietnia 2019

Jestem księdzem budowlańcem

Mówię o sobie ksiądz budowniczy, bo nim jestem – opowiada ksiądz Jan Jarco, proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego, który od kilku lat buduje kościół przy ulicy Komuny Paryskiej w Krakowie. I udaje mu się to, mimo wielu trudności.Taki portal, w którym będziemy mogli wymieniać się doświadczeniami i poradami, to dla mnie świetna i bardzo pożyteczna sprawa! – chwali stronę www.obiektysakralne.pl Na placu budowy był zawsze sam i było mu nieraz naprawdę ciężko. Trudno wprost uwierzyć, że tu, gdzie dziś stoi prawie gotowy parafialny kościół, nie było kilka lat dosłownie nic.– Pamiętam dokładnie, było to sześć lat temu, kiedy zostałem ...
czytaj więcej
22 Stycznia 2019

Praca proboszcza uczy cierpliwości

Gdybym wiedział jakie trudności urzędnicze mnie czekają, to chyba bym wcale nie zaczynał tej termomodernizacji – ksiądz Marek Puchała nie ukrywa zniecierpliwienia. Od kilku miesięcy walczy o pozyskanie dofinansowania na prace w klasztorze Misjonarzy Dzieciątka Jezus.– W seminarium uczono mnie jak głosić kazania, ale o tym, z czym teraz się zmagam – nie – uśmiecha się. Poddać się jednak nie zamierza. Początki parafii pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach też nie były łatwe. Jak wyczytać można na stronie internetowej świątyni aż 18 lat z uporem walczono tam o siedzibę dla zgromadzenia oblatów i reaktywowanie parafii ...
czytaj więcej
04 Grudnia 2018

Ksiądz też musi się cały czas uczyć

Nie ma dużego doświadczenia. Proboszczem jest zaledwie rok, zapoznaje się dopiero z życiem parafii i całkiem nowymi obowiązkami. Dlatego taka konferencja, jak ta zorganizowana przez firmę Operante, była dla niego czymś bardzo potrzebnym. Mógł zapoznać się z tematami remontów, renowacji, możliwościami obniżenia kosztów energii. To był dobry pomysł – ocenia dziś ksiądz Janusz Starosta z Grodziska Mazowieckiego. Zanim trafił jako proboszcz do parafii Przemienienia Pańskiego był wikarym. Nie miał na głowie zarządzania sporym kościołem, nie musiał mierzyć się z budowniczo-remontowymi tematami.
czytaj więcej
29 Października 2018

Staram się być dobrym gospodarzem

Gdy wszedł na strych drewnianego kościółka, w którym został proboszczem, zobaczył spróchniałą izolację. Na zewnątrz wisiały resztki rynien, a woda lała się równo z dachu. Ks. Proboszcz Ryszard Honkisz nie przeraził się jednak, tylko od razu rozpoczął prace. Trwają 16 lat i przynoszą coraz lepsze efekty. Kościół od kilku lat jest na liście zabytków Szlaku Architektury Drewnianej, a także na szlaku drogi świętego Jakuba. Jest popularna nie tylko wśród parafian, ale i turystów.
czytaj więcej
30 Lipca 2018

Ksiądz, który lubi wyzwania

"Ksiądz to nie tylko człowiek od spotkania z Bogiem, ale także budowniczy, który musi wziąć często poziomicę w rękę i pilnować majstrów" – zauważa ksiądz Jerzy Fidura, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Kazimierza Królewicza w Giżycku. Kiedy kończył seminarium duchowne, nie myślał nawet, że będzie musiał się znać na odgrzybianiu murów, stawianiu fundamentów, czy wprowadzaniu nowoczesnego ogrzewania. Szkołę życia Ksiądz dostał w zabytkowym kościele w Kruklankach koło Giżycka. Obiekt wymagał cały czas dużych prac i nakładów. – A ja wtedy zrozumiałem, że moja misja, to prócz pracy duszpasterskiej, także praca niczym na budowie.
czytaj więcej
1  2  3